Když se člen Rady ČT Veselý fotí s rasistou, v ANO i na Hradě je ticho

Lubomír Xaver Veselý a Tomáš Vandas  (Twitter Tomáše Vandase)

Lubomír Xaver Veselý a Tomáš Vandas | FOTO: Twitter Tomáše Vandase

Na setkání „vlastenců“ v Příčovech na Sedlčansku zavítal i člen Rady České televize Lubomír Xaver Veselý, který má podporu hnutí ANO, ČSSD, KSČM, SPD nebo našeho moudrého pana prezidenta a dalšího hradního osazenstva. A jak jsme se dozvěděli, panu Veselému nevadí nejen dezinformátoři či sprostota vůči ženám, ale nevadí mu ani soudem uznaní rasisté.

S Veselým se vyfotil Tomáš Vandas, který fotografii také zveřejnil. O koho se jedná? Vandas v roce 2003 spoluzaložil Dělnickou stranu a stal se jejím předsedou, uskupení v roce 2010 zrušil Nejvyšší správní soud. Poté již vystupoval pod hlavičkou nově založené Dělnické strany sociální spravedlnosti (a kandidoval, kam se dalo, avšak vždy neúspěšně).

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Vandas byl odsouzen k podmíněnému trestu za své výroky z roku 2009. Na shromáždění tehdy hovořil o „ničivé imigrantské vlně tsunami“ nebo o „stepních hordách, které se stěhují do Evropy a šíří nemoci“. Výroky mířily zejména na Romy a také na Vietnamce, o kterých Vandas a jeho kolegové zase prohlašovali, že prodávají tvrdé drogy dětem. I na základě těchto projevů NSS zrušil Dělnickou stranu. Tresty byly Vandasovi a jeho spolustraníkům prominuty na základě amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Vandas se podobnými způsoby projevuje dodnes. Není tedy poněkud podivné, že je takové zvláštní ticho kolem toho, že se s ním družně fotografuje člen Rady ČT? Všichni přece známe poslankyni hnutí ANO Barboru Kořanovou, která vzhledem ke své útlocitnosti a snaze o to, aby všechno bylo korektní, chce odvolávat členy televizní rady za mnohem menší prohřešky, například za nadsázku na sociálních sítích.

Lubomír Veselý se samozřejmě neštítí. Bez potíží veřejně uráží ženy a nabádá k násilí, jeho přístup k rozhovorům s politiky nemá vůbec nic společného s novinařinou, což vidíme například ve chvíli, kdy s prezidentem Zemanem umí mluvit leda tak o tom, jestli jí koprovku. Jenže Tomáš Vandas je nebezpečný rasista, a pokud Veselému i tohle projde, je jasné, že těm poslancům, kteří ho členem Rady ČT zvolili, vůbec nejde o kvalitu či pověst veřejnoprávního média, nýbrž jen o to obsadit tuto instituci oddanými přikyvovači. Tak snad se alespoň za Veselého pomodlí jeho spoluradní, údajně konzervativní katolička Hana Lipovská. Jestli rasismus pana Vandase podle ní odpovídá její víře, to ovšem těžko odhadovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]