Když se novináři BBC ptali Babiše na jeho podezřelý obchod, napadla je premiérova ochranka

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Český premiér Andrej Babiš si měl před několika lety prostřednictvím anonymních firem v daňových rájích přeposlat peníze v hodnotě skoro 400 milionů korun, aby za ně následně ve Francii koupil více než desítku nemovitostí. Zjištění projektu Pandora Papers se ihned dostalo do hledáčku novinářů po celém světě. Reportér BBC dokonce premiéra v neděli konfrontoval. Místo odpovědí se však dočkal agrese ze strany Babišových osobních strážců.

Transakce, které český ministerský předseda použil k získání nemovitostí, označují mnozí experti za praní špinavých peněz. Babiš je ovšem přesvědčen, že za celou věcí stojí jeho odpůrci. „V tomto případě je jasné, že jsem neudělal nic nezákonného ani špatného, ale to jim nebrání v tom, aby mě zase zkusili očernit a ovlivnit tak české parlamentní volby,“ řekl premiér. Jako již několikrát tak místo vysvětlení začal očerňovat někoho jiného. 

Když se na podrobnosti chtěl zeptat novinář z BBC, byl Babišem odbyt s tím, že musí mít povolení na to, aby ho mohl natáčet. Když se mladý reportér zeptal, proč premiér k nákupu nemovitostí použil takzvané offshore společnosti, jeden z bodyguardů ho agresivně odstrčil na nedaleko stojící vozidlo.

Babiš se později ke štábu BBC vrátil a znovu mu oznámil, že ho celý den sleduje a natáčí bez povolení. „Nezeptali jste se mě,“ opakoval premiér. Nejenže neexistuje žádné nařízení, které by novinářům ukládalo povinnost mít povolení k natáčení. Především Babišova ochranka nemá právo útočit na lidi, kteří mají otázky, které jsou předsedovi vlády nepříjemné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com