Když se Twitter nepodvolí požadavkům Kremlu, bude za měsíc zablokován

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru

Rusko do jednoho měsíce zablokuje Twitter, pokud americká společnost nevyhoví požadavku na odstranění zakázaného obsahu. To je obsahem sdělení, které přinesly v úterý ruské tiskové agentury.

Moskva minulý týden uvedla, že zpomalila rychlost Twitteru v Rusku v odvetu za to, co označila za neschopnost odstranit konkrétní seznam zakázaného obsahu. Jak píše mj. agentura Reuters, Twitter tehdy uvedl, že se obává dopadu ruské akce na svobodu projevu, a popřel, že by dovolil, aby jeho platforma byla využívána k propagaci nezákonného chování, jak to tvrdí ruské orgány.

FORUM 24 (archiv)

„Vadim Subbotin, zástupce šéfa agentury Roskomnadzor, která dohlíží na komunikaci, v úterý uvedl, že Twitter dosud ruské obavy neřešil, a pokud tak neučiní, bude za měsíc v Rusku zablokován. „Twitter nereaguje na naše požadavky tak, jak by měl. Pokud bude situace pokračovat, bude za měsíc bez soudního příkazu zablokován,“ citovala agentura Interfax Subbotina. Uvedl, že Twitter se může vyhnout zablokování, pokud podnikne kroky ke smazání zakázaného obsahu, který podle Moskvy zahrnuje dětskou pornografii a materiály o nelegálních drogách a sebevraždách dětí.

Americká platforma byla pod tlakem v Rusku už poté, co byla tento měsíc označena za jedno z pěti sociálních médií, které bylo žalováno za údajné nevymazání příspěvků, které nabádaly děti k účasti na nezákonných protikremelských protestech. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu obvinilo Spojené státy, že využívají možnosti informačních technologií k zapojení do nekalé konkurence a platforem sociálních médií, které svévolně a bez rozdílu cenzurují obsah.

Ruská agentura TASS píše: „‚Trvalo nám to měsíc a sledujeme reakci Twitteru na otázku odstranění zakázaných informací. Poté budou v závislosti na krocích správy sociální sítě učiněna příslušná rozhodnutí,‘ uvedl mluvčí pro TASS. Pokud Twitter nesplní požadavky Roskomnadzoru, respektive požadavky ruských zákonů, zvážíme úplné zablokování služby v Rusku.“ Podle něj, pokud společnost splní všechny požadavky, sankce proti ní budou zrušeny. Roskomnadzor 10. března oznámil zahájení ‚primárního zpomalení‘ Twitteru v Rusku kvůli skutečnosti, že služba neodstraňuje v zemi zakázaný obsah. Úřad slíbil, že bude pokračovat v opatřeních k ovlivnění sociální sítě až do jejího zablokování. Zároveň, jak minulý týden uvedl vedoucí kontroly a dohledu v oblasti elektronických komunikací Roskomnadzor Jevgenij Zajcev, je agentura připravena vést se společností dialog, ale ta nereaguje na požadavky.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]