Když udělám chybu, přiznám ji, řekl premiér Fiala a omluvil se

Premiér Petr Fiala (ODS) (ODS / se souhlasem)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ODS / se souhlasem

Brutální útok na dvojici homosexuálů se odehrál ve středu v Bratislavě. Dvojici mladých gayů zde kvůli nesnášenlivosti zastřelil devatenáctiletý Juraj Krajčík. Z celé Evropy se začala ozývat slova podpory, která pochopitelně vyjádřil i český premiér.

Na TV Nova si ovšem Petr Fiala za svá slova na adresu stejnopohlavních párů vyslechl své. „Označil jste život gayů a lesbiček za životní styl, na což oni reagovali, že se nejedná o životní styl, ale přirozenou danost,“ připomněl moderátor Rey Koranteng dřívější premiérova slova.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Pojďme se bavit o konkrétních věcech a o výrocích, které jsem skutečně řekl. Já budu rád vysvětlovat, ale takový výrok si od sebe nepamatuji, pochybuji, že bych ho kdy použil,“ váhal ministerský předseda. „Nesměšujme jablka s hruškami, já mám jasné názory na věci, které se toho týkají, a vždycky jsem je říkal a nikdy jsem se s nimi netajil,“ dodal Fiala.

Předseda vlády také vysvětlil, že sám není přesvědčen o tom, že by se měly postavit sňatky stejnopohlavních páru na roveň manželství. „Nikdy jsem se nebránil debatě, jak zlepšit život těm, kteří žijí v jednopohlavním partnerství, a posunout legislativu tak, aby měli více práv. Nikdy jsem nezpochybňoval, kdo jak žije nebo jakým způsobem je orientován. Jsem však věřící člověk a  jsem přesvědčen, že by se institut manželství neměl posouvat tímto směrem,“ sdělil na TV Nova premiér.

Po vysílání ovšem došlo k něčemu, na co nejsme v našich končinách zvyklí. „Když člověk udělá chybu, je třeba to přiznat. Dnes jsem v TV Nova popřel výrok, jenž opravdu zazněl v rozhovoru pro Deník N,“ přiznal na twitteru Petr Fiala.

„Důvod je jednoduchý: opravdu jsem si nevzpomněl na tuto konkrétní formulaci navíc prezentovanou vytrženě bez celkového širokého kontextu daného rozhovoru, takže mi nepřišla ani přesná, ani adekvátní. Upozornili mne na to až následně moji spolupracovníci. Omlouvám se tedy divákům TV Nova i čtenářům Deníku N.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články