Když umřít, tak se Sputnikem. U českých fanoušků ruské vakcíny vedou emoce nad fakty

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ruská vakcína proti covidu Sputnik V má stále řadu příznivců i v Česku. Očkovat by se s ní paradoxně nechali i ti, kteří jinak vakcinaci proti nemoci úplně odmítají. Argumentují tím, že údajně nemá žádné nežádoucí účinky, nebo o nich alespoň neslyšeli. I když po vrbětické kauze šance na očkování Sputnikem v Česku klesly v podstatě na nulu, například v Moravskoslezském kraji se lidé na ruskou vakcínu úřadů stále ptají.

„Prostě jí víc věřím. Hlavně po tom, co se dozvídám o účincích těch ostatních. Snacha jako zdravotnice dostala Modernu a měla týden horečky. A co se dozvídám od osob, které dostaly i Pfizer, taktéž,“ hodnotí jednotlivé vakcíny proti covidu seniorka Blažena K. z Ostravy s tím, že „pokud má ve svém věku co nejdříve umřít, tak radši úplně bez očkování nebo se Sputnikem“.

FORUM 24 (archiv)

Podobně mluví i další zájemci o očkování Sputnikem – o ruské vakcíně podle nich nemají žádné negativní informace. Naproti tomu u ostatních je popsána řada možných vedlejších účinků: horečky, alergické reakce nebo krevní sraženiny.

To, že je ruská vakcína dosud neschválená Evropskou lékovou agenturou nebo že má nízkou popularitu i mezi samotnými Rusy, zájemce o očkování Sputnikem netrápí. V rozhovoru s novinářem se nepozastavují ani nad tím, výrobce Sputniku musí ve světě vysvětlovat, proč se jednotlivé výrobní dávky liší v kvalitě nebo že Rusko nedodává potřebná data k posouzení vakcíny.

A Sputnik máte?

Zájem lidí potvrzuje i honorární konzul Ruské federace Aleš Zedník, jehož konzulát má sídlo v centru Ostravy. „Těch požadavků, abych lidem pomohl a řekl jim, jak se dostanou ke Sputniku, je mnoho. Odpovídám jim ale stereotypně, že tohle zařídit neumím,“ říká pro HlídacíPes.org.

Ruskou vakcínu se podle svých slov však ani přes zájem některých občanů nesnaží v Česku nijak prosazovat. „To mi nepřísluší. Konzul je úředník, který se řídí nějakými pravidly a zákony, které nemůže překračovat. Mám své hranice a tohle se ode mě neočekává,“ dodává.

S dotazy ohledně očkování Sputnikem se denně setkávají i operátoři na informační telefonní lince, kterou zřídil kraj v souvislosti s vakcinací. Lidé se jich ptají, jestli si mohou vybrat i ruskou vakcínu.

Sám hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se prý ale zatím setkal jen s jediným požadavkem na ruskou vakcínu, a to na sociálních sítích. „Nemáme v plánu na to jakkoliv reagovat,“ odmítá diskuzi o Sputniku. Kraj místo toho chystá očkovací kampaň, kterou by motivoval obyvatele k očkování již schválenými vakcínami. Má ji spustit v okamžiku, kdy bude dostatek vakcín, protože zatím poptávka po očkování převyšuje nabídku.

Právě nedostatek očkovacích dávek je ale také jedním z důvodů, proč lidé projevují zájem o Sputnik. Podle praktických lékařů z kraje, se kterými se redakce spojila, jejich pacienty zajímá především to, kdy se budou moci vůbec nechat očkovat. Na Sputnik se začnou ptát až ve chvíli, kdy zjistí, že lékaři pro ně zatím vakcíny nemají.

Transparentnost jako nevýhoda

Jak již bylo řečeno, zájemci o Sputnik vyzdvihují především údajnou absenci jeho negativních účinků. To, že se vakcína nepoužívá v Česku ani výrazněji jinde v Evropské unii, pak považují za mocenskou a ideologickou hru.

„Obecně to můžeme přisuzovat postojům části společnosti, které jsou řekněme protizápadní, tedy nedůvěřují v prozápadní směřování země, nevěří či mají dokonce odpor k Evropské unii a USA. S tím vším je spojený příklon k Rusku a hledání alternativ,“ říká Jaroslav Valůch z organizace Transitions, který se zabývá problematikou rozdělené společnosti v důsledku dezinformací.

To, že v médiích není tolik informací o negativních účincích Sputniku, je podle Valůcha důsledek důkladného dohledu a testování „západních“ vakcín. Jejich negativní účinky jsou veřejně evidovány a diskutovány. U ruské vakcíny tomu tak není, protože kvůli nedostatku věrohodných informací není diskutovat o čem.

„Není to tak, že bychom o negativních účincích Sputniku neslyšeli proto, že neexistují. Neslyšíme o nich, protože ani neprošly důvěryhodným a transparentním testováním či nezávislou kontrolou po aplikaci vakcíny, což by negativní účinky mohlo odhalit,“ dodává Valůch.

Soumrak nad Sputnikem

Možnost nechat se očkovat ruskou vakcínou měli zájemci ještě minulý týden zdánlivě téměř na dosah ruky. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček dokonce mluvil o cestě do Moskvy, kde by „ukončil ideologickou debatu“ o Sputniku.

Obrat však přinesla kauza Vrbětice, odhalení podílu ruské tajné služby na explozích v muničním skladu, a s ním spojené vyostření česko-ruských vztahů. V současnosti není podle ministra Hamáčka debata o ruské vakcíně na místě. „Naše jediná cesta je se soustředit na vakcíny, které přicházejí přes Evropskou lékovou agenturu a jsou schválené,“ říká.

S tím souhlasí i moravskoslezský hejtman Vondrák: „Od samého počátku jsem názoru, že očkovat se může výhradně vakcínami, které jsou schválené Evropskou lékovou agenturou. Ostatní nebudou z pohledu imunizace vzaty do úvahy.“ Kauza Vrbětice podle něj jen posílila nedůvěru vůči vakcíně Sputnik.

Naopak ministr zdravotnictví Petr Arenberger naději pro zájemce o očkování Sputnikem ještě udržuje: „Myslím, že je předčasné hodnotit, jestli se ČR bude či nebude rozhodovat o nákupu. My asi vyčkáme na to, jaké dokumenty dorazí, a určitě se na ně podíváme. Asi teď není důvod psát dopis, aby je neposílali,“ řekl serveru Novinky.cz s tím, že jeho resort stále pracuje na rozšíření portfolia vakcín i o ruský Sputnik.

Převzato z Hlidacipes.org.

Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování v Moravskoslezském kraji podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]