Když vám Zeman něco radí, pane Hamáčku, udělejte pravý opak

Twitter J. Ovčáčka

Jan Hamáček se ve vztahu k momentálnímu prezidentovi jeví jako indický venkovan, který (neozbrojen) na cestě potkal kobru. Je jejím pohledem přímo paralyzován. Konce takových setkání jsou popsány, ale nepopisují je většinou ti, kterým se to přihodilo.

Teď přišel Miloš Zeman s dalším nápadem ze svých inženýrských a prognostických hlubin. Poradil. V rozhovoru pro MF DNES (21. ledna) řekl: Uvědomte si, že ty dvě koalice, které teď vznikly, jsou v podstatě hozením záchranného lana stranám, které by možná do parlamentu nepronikly. Tedy STAN, lidovci a TOP 09. Dokonce se domnívám, že by nebylo od věci, kdyby podobnou koalici uzavřelo i hnutí ANO se sociální demokracií. Ale to je samozřejmě věc těchto dvou stran a prezident by neměl zasahovat do jejich rozhodování.

archiv

Tak tím, že to řekl, už samozřejmě zasahuje, protože to jistě bude vrtat v hlavě zemanovcům, kteří ve straně zůstali a neodešli do zkrachovalého podniku SPO-Zemanovci.

Pokud jde o rady, nevyžádané a nevyslyšené, ty jsme ČSSD poskytovali formou komentářů ještě předtím, než tato vláda vznikla. V podstatě by se daly bez politologické omáčky shrnout jednou větou: Nelezte do té vlády, dopadne to špatně. A tak se i stalo.

Babišův útvar ANO, ze setrvačnosti označovaný za politickou stranu, je jako černá díra, která pohltí všechno, co se ocitne v dosahu její gravitační síly. Pokud se vládě něco povede, nebo to tak aspoň vypadá, je to zásluhou stabilního génia pana premiéra Babiše. Pokud něco selže, mohou za to lidé z koalice, z opozice, občané, temné síly v Bruselu a špatná konstelace hvězd.

Jan Hamáček, je-li mu život ČSSD milý, by měl mít na paměti, že Zeman, zhrzený tím, že ho strana kdysi nepodpořila v prezidentské volbě, chce sociální demokracii buď zničit, nebo ovládnout jako svůj nástroj. Cokoli dělá a radí, má tento cíl. Spojit své další putování českou politickou scénou s Babišem je cesta do zkázy. Ono už moc možností na přežití nezbývá, v podstatě se dá už jen spoléhat na štěstí, protože za pár měsíců se mnoho nenapraví. Dezemanizace je podmínka nutná, ale ne dostačující. Zatím je třeba se držet jednoduchého pravidla, že když bude český Trump Zeman ČSSD něco radit, je nutné udělat pravý opak.

Tak jen aby se neřeklo, že jsme nevarovali předem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner