Ke Knize v barvě krve vyšla i Zakázaná předmluva, kterou zcenzuroval ÚSTR

Kniha v barvě krve a Zakázaná předmluva (FCM)

Kniha v barvě krve a Zakázaná předmluva | FOTO: FCM

Kniha v barvě krve, která přináší unikátní popis historie českého hudebního undergroundu z doby komunistického režimu, vyšla minulý týden. Je to kniha, o níž se v tomto roce hodně diskutovalo v souvislosti s předmluvou, kterou autoři Ladislav Kudrna a František Čuňas Stárek napsali, ale vedení Ústavu pro studium totalitních režimů ji v knize zakázalo publikovat. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo vyřazení předmluvy zabránit, vydali jsme ji ve stejný den, kdy vyšla kniha, jako samostatnou publikaci. Čtenář knihy tak má možnost porovnat, co bylo obsahem pasáží, které vedení ÚSTR vadily natolik, že nesměly vyjít.

V létě jsem ve dvou otevřených dopisech řediteli ÚSTR a členům Rady ÚSTR dotyčné vyzval, aby předmluva v knize vyšla bez cenzurních zásahů.

Vedení ÚSTR odmítlo nařčení z cenzury a v textu publikovaném na webu Ústavu 18. srpna napsal náměstek ředitele, že vše je prý jen výsledkem běžného recenzního řízení. „Nastala situace, kdy jedna recenze byla doporučující a druhá měla vážné výhrady zejména k úvodu publikace. V případě rozdílných výsledků dvou recenzí je běžné nechat rukopis posoudit ještě dalším odborníkem, což se stalo i tentokrát. Tato třetí recenze rovněž doporučovala úvod v původní podobě vynechat.“

OBJEDNÁVEJTE: Kniha v barvě krve i se Zakázanou předmluvou

Kniha je nyní v prodeji s novou předmluvou. Připomíná to praktiky totalitních režimů. Právě ty, které má ÚSTR zkoumat. V komunistickém režimu také byli často autoři, když už jim směla kniha vyjít, nuceni knihy před vydáním upravovat. V případě některých významných spisovatelů, jejichž knihy vyšly před vydáním v Československu již dříve v exilových nakladatelstvích, tak docházelo k zajímavým situacím, kdy knihy existovaly ve dvou verzích. Jejich porovnáním čtenář mohl zjistit, co komunistickým cenzorům vadilo. Sám jsem takto s hrůzou srovnával necenzurované a cenzurované vydání pamětí nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta nebo Příliš hlučnou samotu Bohumila Hrabala.

Abych umožnil tento zážitek čtenářům i dnes a současně abych zhatil zlý úmysl nepublikovat pasáže obsahující kritiku zkreslování historie neomarxistickými historiky, rozhodl jsem se zaplatit vydání předmluvy přesně tak, jak ji autoři napsali a jak nesměla v knize vyjít. Spolek Free Czech Media se laskavě ujal vydání knihy.

Spolu s Knihou v barvě krve, v níž je předmluva ve verzi schválené Ústavem pro studium totalitních režimů, je tak nyní v prodeji i Zakázaná předmluva – ve znění, jak ji původně autoři knihy napsali.

Je to poprvé od pádu totalitního komunistického režimu, kdy mohou čtenáři opět porovnávat povolené a nepovolené vydání. Je smutné, že právě v dnech výročí listopadu 1989 si připomínáme totalitu tímto způsobem, a je smutné, že v ústavu, který má studovat totalitu, zdomácnělo chování komunistických cenzorů.

Publikaci Zakázaná předmluva je možné koupit v obchodní síti, kde se prodává i Kniha v barvě krve. Obě publikace, tedy Knihu v barvě krve i Zakázanou předmluvu, je už nyní možné koupit dohromady za zvýhodněnou cenu v e-shopu FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]