Ke kompromisům jsme připraveni. Stále doufáme ve vytvoření koalice na vládním půdorysu, říká Zajíček

„Hledáme stále cestu, jak přesvědčit Piráty, aby jednali samostatně a mohla vzniknout koalice na vládním půdorysu,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 člen vyjednávacího týmu koalice SPOLU v Praze Zdeněk Zajíček z ODS (ČTKČTK / Deml Ondřej)

„Hledáme stále cestu, jak přesvědčit Piráty, aby jednali samostatně a mohla vzniknout koalice na vládním půdorysu,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 člen vyjednávacího týmu koalice SPOLU v Praze Zdeněk Zajíček z ODS | FOTO: ČTKČTK / Deml Ondřej

Za koalici SPOLU pro Prahu stále doufáme ve vytvoření většinové koalice na vládním půdorysu, jejímž smyslem je nejen spojení liberálně konzervativních stran. Bohužel, z vyjádření zástupců Pirátské strany je zřejmé, že stále dávají přednost účelově vytvořené vyjednávací alianci, říká člen vyjednávacího týmu koalice SPOLU v Praze Zdeněk Zajíček z ODS. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví také o tom, zda není na čase přijmout nabídku Pirátů, nebo jestli je pro koalici SPOLU přijatelná spolupráce s hnutím ANO.

Ustavující schůze zastupitelstva hlavního města byla přerušena do 24. listopadu s tím, že do té doby by mohl být znám obrys nové koalice. Je reálné, že se tak opravdu stane a ve čtvrtek už budeme znát nové složení Rady hlavního města?

My za koalici SPOLU pro Prahu stále doufáme ve vytvoření většinové koalice na vládním půdorysu, jejímž smyslem je nejen spojení liberálně konzervativních stran, ale také podpora Prahy současnou vládou. Tuto variantu se snažíme domluvit od počátku vyjednávání. Bohužel, z vyjádření zástupců Pirátské strany je zřejmé, že stále dávají přednost účelově vytvořené vyjednávací alianci s Prahou Sobě a samostatně jednat nechtějí, takže jsem v tomto směru skeptický.

(Týdeník FORUM)

Vyjednávání o koalici trvá už rekordně dlouho. Není na čase přijmout nabídku Pirátů a Prahy Sobě o obsazení rady v poměru 5-5-1?

Řekli jsme poměrně jasně a opakovaně, že nebudeme jako SPOLU činit přívažek současné koalici v čele s Prahou Sobě a Piráty. Koalice SPOLU volby vyhrála a od voličů získala největší mandát. Myslím, že je přirozené, že je to koalice SPOLU, kdo přichází s nabídkami pro potenciální koaliční partnery, a ne ti, kteří ve volbách skončili třetí a čtvrtí na pásce. To se dosluhující koalici podařilo udělat po minulých volbách, kdy obešli ODS jako vítěze voleb. Pevně věřím, že tentokrát se to nestane a SPOLU bude s koaličními partnery vládnout.

Není právě koalice SPOLU trváním na většině v radě tím, kdo blokuje vznik nového vedení hlavního města?

My nejsme ti, kdo brzdí vyjednání o složení koalice. Náš volič očekává, že splníme maximum z našeho programu. Pokud máme v Praze vládnout, chceme takové uspořádání, které nám umožní prosazovat náš program včetně adekvátního personálního obsazení. Je jasné, že pro vznik koalice a pro vládnutí je nutné učinit nezbytné kompromisy, ke kterým jsme připraveni.

V Brně vznikla široká koalice, jejíž součástí je i hnutí ANO. Původně měli být její součástí i Piráti, ale na poslední chvíli couvli. Je podobně široká koalice možná i v Praze?

Za nás to určitě není preferovaná varianta. Hledáme stále cestu, jak přesvědčit Piráty, aby jednali samostatně a mohla vzniknout koalice na vládním půdorysu.

Zdá se, že řešením zablokované situace by bylo utvoření koalice s hnutím ANO. Jeho lídr v Praze Patrik Nacher navrhuje menšinovou vládu koalice SPOLU pro Prahu s podporou hnutí ANO. Je to také možnost?

()

Patrik Nacher nám znovu nabídku zopakoval minulý pátek. My jsme férově řekli, že je pro nás stále prioritou a snahou uzavřít koalici na vládním půdorysu, a protože se jednání zabetonovala vznikem aliance, nebudeme usilovat na jednání tohoto zastupitelstva o volbu nové rady. Trpělivě se snažíme koalici na vládním půdorysu smysluplně dohodnout a budeme chtít v jednáních pokračovat i po tomto čtvrtku tak, abychom na příštím zastupitelstvu mohli dokončit volbu nového vedení Prahy.

Pokud vznikne koalice na vládním půdorysu ze SPOLU, Pirátů a STAN, není na stole žádná jiná varianta a všechny úvahy a spekulace o jiných koalicích nebo podpoře menšinové rady spadnou pod stůl. Říkáme to stále a dokola – v Praze může vzniknout koalice na vládním půdorysu, a pokud ji budou chtít i ostatní partneři, tedy Piráti a STAN, pak Praze bude vládnout právě taková koalice.

Co říkáte na výroky současného primátora Hřiba, který tvrdí, že čekáte na prezidentské volby, protože jako vítěz voleb nevyvíjíte aktivitu ke vzniku koalice, kterou byste vyvíjet jako koalice SPOLU měli?

Pokud chce dosluhující primátor Hřib skutečně udělat koalici na vládním půdorysu, pak k tomu má ideální příležitost ještě měsíc před prezidentskou volbou. Myslím, že by bylo lepší, aby přestal spekulovat o jiných a věnoval se tomu, co může udělat on sám. Co kdyby teď přišel a řekl: „Přijímám nabídku SPOLU a STAN na koalici na vládním půdorysu, respektuji vítěze voleb, nejsem vázán žádnými aliancemi a jsem připraven dohodu uzavřít tak, aby nová rada byla zvolena na zastupitelstvu 15. prosince.“ Na taková slova od SPOLU – a jsem si jistý, že i od STAN – dostane jednoznačnou odpověď: Pojďme do toho!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články