Kellner jednal se slovinským premiérem, zřejmě šlo o obsah zpravodajství

Petr Kellner (Twitter / Bloomberg Wealth)

Petr Kellner | FOTO: Twitter / Bloomberg Wealth

Nejbohatší Čech Petr Kellner jednal tento týden v Lublani se slovinským premiérem Janezem Janšou. Důvodem schůzky měla být tamní nejsledovanější komerční televize POP TV, kterou Kellner získal v rámci akvizice mediální společnosti CME. Zprávu přinesl investigativní server Necenzurirano.si. Podle webu premiér Janša neskrývá kritiku zpravodajství slovinské televize. Její redaktoři bývají častým terčem politiků vládní pravicově konzervativní Slovinské demokratické strany (SDS).  

Kellner dorazil do hlavního města Slovinska ve čtvrtek. „Proč Slovinsko na několik hodin navštívil český miliardář?“ ptali se redaktoři serveru Necenzurirano.si. Odpověď je podle nich ale jasná. Jde o nejsledovanější slovinskou televizi POP TV, kterou Kellnerova skupina PPF koupila v rámci akvizice skupiny CME (Central European Media Enterprises), do které patří i česká televize Nova.

V roce 2017 Miloš Zeman hrozil pěstí. Podle Novy šlo o "tradiční vánoční poselství"  (ČTK, výřez printscreen TV Nova, koláž redakce)

Podle slovinských redaktorů premiér Janša o schůzku s Kellnerem žádal už delší dobu. Nejsledovanější televize je totiž předsedovi vlády dlouhodobě trnem v oku. Sám premiér její novináře označil za „agenty hlubokého státu“ a „manipulátory“, kteří pomáhali organizovat protesty proti jeho kabinetu.

Slovinská vláda se už v létě pokusila prosadit zákon, který by televizi vyřadil z nabídky kabelových operátorů, a tím zásadně snížil její sledovanost.

Důkazem redaktorů serveru Necenzurirano.si má být také premiérův příspěvek, který zveřejnil na twitteru po převzetí CME skupinou PPF. „Právě byla prodána největší opoziční strana,“ napsal Janša a sdělení doplnil mrkajícím smajlíkem. Úřad vlády se k celé situaci vyjadřovat odmítá.

Televize POP TV, KANAL A, několik webů a také populární zpravodajský server 24ur.com provozuje firma Pro Plus, kterou získala Kellnerova PPF v rámci mediální skupiny CME. Ta kromě České republiky působí také na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a právě ve Slovinsku.

Necenzurirano.si upozorňuje, že Kellnerovo jednání se šéfem slovinské vlády může souviset s dalšími českými investicemi ve Slovinsku, kterým může podpora vlády přijít vhod. Výměnou za zásah do obsahu zpravodajství by tak podle redaktorů mohla být vládní strana vstřícnější.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]