Kellnerovo impérium: Co všechno patří skupině PPF?

Ilustrační foto (TV Nova / CME)

Ilustrační foto | FOTO: TV Nova / CME

Základem majetku Petra Kellnera, který v sobotu tragicky zahynul, byla skupina PPF. Kellner byl jejím zakladatelem a vlastnil v ní více než 98,93 procenta. Sama PPF se označuje za mezinárodní investiční skupinu s pevnými kořeny v České republice. Pravdou ovšem je, že oficiální sídlo má v Nizozemsku. Na webových stránkách se zároveň zdůrazňuje, že PPF je jedním z největších daňových poplatníků v České republice a sám Kellner je daňovým rezidentem v České republice. PPF působí ve 25 zemích a na třech kontinentech. Celkem vlastní aktiva ve výši 44 miliard eur. Co všechno zahrnuje a v jakých oblastech působí?

Skupina PPF investuje do celé řady odvětví. Klíčové jsou finanční služby, ale také telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti či strojírenství. Ve všech těchto sektorech i v některých dalších PPF vlastní významné společnosti či jejich podíly. Ve finančních službách je to Home Credit, PPF banka, Air Bank nebo Mobi Banka.

FORUM 24 (archiv)

V této oblasti PPF aktuálně usiluje o ovládnutí Monety Money Bank, kdy podala veřejný návrh na odkup akcií od jejích akcionářů až do 20 procent, s možností zvýšení až na 29 procent. Následně by se podíl PPF v bance měl dále navýšit uskutečněním jejího spojení s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a s firmou Benxy (značka Zonky). Home Credit, který se věnuje poskytování spotřebitelských úvěrů a má desítky milionů klientů, ovšem působí v mnoha dalších zemích, například v Rusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, USA či ve Vietnamu.

V telekomunikacích PPF podniká prostřednictvím firmy CETIN, O2 Czech Republic (v ní Kellnerova skupina vlastní 81,06 procenta) a Telenor CEE, ve kterém má PPF kontrolu nad aktivy tohoto mobilního operátora v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku. Společnost CETIN naproti tomu provozuje největší datovou a komunikační síť na území České republiky. Je klíčová tím, že spravuje víc než 44 tisíc kilometrů optických kabelů.

Strojírenství, zemědělství i pojišťovnictví

Vlajkovou lodí PPF v oblasti médií je Central European Media Enterprises (CME). Ta provozuje televizní stanice v České republice, Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Celkem zahrnuje 30 televizních kanálů. CME byla založena v roce 1994 spuštěním soukromé stanice TV Nova v České republice. Akvizici skupiny CME skupina PPF dokončila v říjnu loňského roku.

V biotechnologiích je PPF zastoupená především prostřednictvím mezinárodní společnosti SOTIO, která se zaměřuje na výzkum a vývoj nových léčebných postupů v oblasti onkologie a autoimunitních onemocnění. V realitách pak PPF působí skrz Real Estate Holding, který je developerem, investorem i profesionálním poradcem v oblasti nemovitostí. Zajímavé je, že kromě České republiky společnost realizuje své aktivity mimo jiné také v Rusku.

V oblasti strojírenství má PPF dvě želízka v ohni – je to jednak turecký výrobce autobusů Temsa (Kellnerova skupina v něm má poloviční podíl) a hlavně Škoda Transportation, která má téměř 160 let dlouhou tradici a dnes se soustředí především na vývoj a výrobu moderních vozidel pro systémy městské hromadné dopravy a pro železnici. Skupina PPF v ní vlastní 87,8 procenta. Za zmínku stojí rovněž PPF Life Insurance působící na trhu životního pojištění v Rusku a agroholding RAV Agro, který hospodaří na 66 tisících hektarech také v Ruské federaci.

Kellnerova globální firma a její budoucnost

Z dalších společností patřících do skupiny PPF, které stojí za to vyzdvihnout, je to pak e-commerce platforma Mall Group, internetový srovnávač cen Heureka, ČD-Telematika a.s nebo společnost CzechToll, která v roce 2018 zvítězila společně se slovenským provozovatelem mýta, společností SkyToll a.s., ve výběrovém řízení na vybudování a provoz systému pro výběr elektronického mýta v Česku.

()

V Mall Group, která působí v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Rumunsku a zahrnuje například i Košík.cz, má PPF 40 % podílu. ČD-Telematika, ve které Kellerova skupina vlastní 29,04 procenta, je jednak dodavatelem internetových, datových a hlasových služeb, a rovněž se podílí na správě, údržbě a výstavbě optických infrastruktur. Provozuje druhou nejrozsáhlejší optickou infrastrukturu na území České republiky, kterou tvoří páteřní síť v délce 3500 kilometrů.

Zajímavý vhled do světa skupiny PPF a jejího zakladatele poskytl před časem expert na marketing žijící v Kataru Martin Jaroš. Petr Kellner mu nabízel práci a Jaroš v jednom ze svých facebookových statusů posléze popsal, jak to probíhalo. Mimo jiné o majiteli PPF napsal: „Říkal, že on už pro PPF dělá jen velkou strategii a pak lidské zdroje tedy nábor zaměstnanců. A bylo znát, že to umí. Každá jeho věta byla perfektně cílená a rozezněla ty správné struny. Zase musím říct, že nic tak profesionálního jsem ještě v českém prostředí nezažil. Jeden příklad za všechny: říkal mi, že na jednu věc se můžu spolehnout přišel bych do největší firmy na světě, ve které je výhoda být Čechem. Možná vám to nepřijde jako něco extra, ale je to naprosto geniálně řečeno pro člověka, který pracuje v Zálivu – protože tady máme my cizinci nad sebou samozřejmě pořád skleněný strop a vždycky budeme dvojky. Kdežto s panem Kellnerem bych mohl být v globální firmě, kde jsou to Češi, kdo dělá pány. To leckoho láká víc než peníze, a on to evidentně chápal.“

Aktivity investiční skupiny PPF jsou opravdu velmi rozsáhlé a skutečně globální. Otázka je, nakolik toto impérium bylo úzce svázané a držené pohromadě právě osobou Petra Kellenera a zda bude jedním velkým a významným celkem i bez něj, nebo se začne drolit, rozpadat a zadrhávat. To vše ukážou následující měsíce a roky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]