Petr Kellner má Home Credit a ten podniká v Číně. Kellnerův muž Vladimír Mlynář nám vysvětluje, že se nesmíme na Čínu dívat černobíle. A odborníci na Čínu, kteří vytvořili internetový projekt Sinopsis, tento růžový a navoněný obrázek narušují. Tak potom je třeba zasáhnout.
Když se nějak nepovedlo dát almužničku Karlově univerzitě a do smlouvy napsat, že obě strany si nebudou vzájemně poškozovat dobré jméno, bojují kellnerovci srdnatě na další frontě. Zatím se povedlo dosáhnout toho, že se Univerzita Karlova od projektu Sinopsis distancovala. Děje se to ve stejné době, kdy Home Credit poslal Sinopsis předžalobní výzvu.
Jak to popsal Deník N, muselo na stránkách projektu dojít k úpravě. Dříve tam bylo uvedeno: „Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.“
Teď tam stojí: „Sinopsis je projekt neziskové organizace AcaMedia z. ú., realizovaný za odborné spolupráce s Katedrou sinologie FF UK v Praze,“ píše se nově na stránkách.
Podle Deníku N sinoložka Olga Lomová, jedna z osobností, která se na práci Sinopsis významně podílí, řekla: „Děkan si mě předvolal v situaci, kdy přišla předžalobní výzva od Home Creditu, a ptal se, jaké jsou právní konsekvence pro fakultu.“
Home Credit Deníku N prostřednictvím mluvčího Milana Tomka sdělil: „Požádali jsme UK a FF UK, aby nám sdělily, zda je projekt Sinopsis s univerzitou či s fakultou propojen, anebo zda se UK a FF UK od lživých a manipulativních článků projektu Sinopsis distancují. Na odpověď zatím čekáme.“
Těch hříchů proti „pokrokovému“ chápání Číny, kde Home Credit tak hezky působí a chce mít klid na práci, bylo víc.
Olga Lomová 5. 11. na Sinopsis napsala: „Nedávno se provalily skandály Miloše Balabána, ředitele Střediska bezpečnostní politiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, který si na soukromou firmu účtoval čínské peníze za pořádání propagandistických konferencí pod hlavičkou univerzitního Česko-čínského centra, které zahajoval rektor po boku čínské velvyslankyně (a po jejím odvolání v souvislosti se zmizením Zemanova čínského poradce nový velvyslanec). Odhalení vedlo k okamžité rezignaci Miloše Balabána z pozice tajemníka Česko-čínského centra, v jehož čele nominálně stojí rektor Zima. Rektor osobní zodpovědnost nepřipustil, od Balabána a ‚jeho‘ konferencí se distancoval a prohlásil, že nemůže vědět vše o tisících zaměstnanců univerzity a ručit za jejich morální profil.
Toto vysvětlení není přesvědčivé, konference se konaly v reprezentativních univerzitních prostorách a Miloš Balabán nebyl jeden z tisíců zaměstnanců UK, ale člověk, kterého rektor Zima osobně přivedl do Česko-čínského centra, učinil ho výkonným tajemníkem a de facto ho nechal centrum řídit, přestože nominálně měl jako tajemník být pouze zodpovědný za svolávání pravidelných schůzí rady a vedení zápisu.“
A pak ještě něco o Home Creditu: „Hlavní činností centra byly ony problematické konference zaštítěné rektorem. Není bez zajímavosti, že generálním partnerem konference v září 2018 s názvem ‚40 let reforem: od otevření se světu k novým hedvábným stezkám‘ byl Home Credit.
No jistě, „svět nových hedvábných stezek“. Když se tak čínský expanzionismus, který je spojený s ovlivňováním politiky zemí, které do hedvábné pasti spadnou, nazve takhle, je to hned tak nějak lepší. Poetika, není-liž pravda? Lepší než představa sítě, do které se zamotá muška, a pavouk číhající nedaleko, ji pozře.
Pokud jde o předžalobní výzvy, je to zřejmě nějaký čínský rituál. U nás už to provozovala společnost CEFC, která pak neslavně skončila a její představitel (a poradce prezidenta Zemana) zmizel kdesi v útrobách čínského komunistického vyšetřovacího aparátu. Budiž mu stabilita lehká.
Sinolog Martin Hála k tomu na Aktuálně.cz napsal: „Zdá se, že se teď Home Credit rozhodl vydat se ve šlépějích CEFC i v otázce právních výhrůžek českým médiím. Minulý týden oznámil v tiskové zprávě, že podává žalobu na náš projekt Sinopsis za článek uveřejněný na portálu Hlídací pes.
Zpráva je poněkud zmatečná, takže není úplně jasné, na co si Home Credit vlastně stěžuje. Inkriminovaný text totiž ani není autorským článkem Sinopsis, ale překladem dvou investigativních reportáží o praktikách Home Creditu v Číně. Texty publikovala zavedená čínská média, včetně renomovaného listu Nan-fang čou-mo. Články vyšly více než měsíc před shrnutím Sinopsis, a není známo, že by na ně společnost Home Credit nějak reagovala.
Jako by se opakovala situace před třemi lety, kdy se CEFC snažila potlačit informaci publikovanou v Hlídacím psu, která přitom pocházela úplně odjinud – v tehdejším případě dokonce z vlastních zdrojů CEFC.“
Ale hlavně ať se kšeftíkům daří a nikdo tu o ničem nepříjemném nepíše a je klid na práci. Oni by se jinak soudruzi v Pekingu mohli moc a moc zlobit a třeba by nebyli k českému (vlastně nadnárodnímu) podnikání tak vstřícní. Mezitím se Číňané sápají na univerzitu, pod jménem Konfuciova centra tu zakládají agitační střediska a poučují naše politiky, kam smí a nesmí jezdit.
Bylo by hezké, kdyby se ve světle okolností kellnerovci starali o své podnikání, ale netahali do toho ostatní.
No a kromě toho je třeba připomenout, že by rektor Zima už konečně mohl odejít z funkce.