Kerčský most bych neničil, ať mají krysy kudy utéct, říká generál Serhij Krivonos

Serhij Krivonos (President.gov.ua, wikimedia, CC BY 4.0)

Serhij Krivonos | FOTO: President.gov.ua, wikimedia, CC BY 4.0

Generál Serhij Krivonos, bývalý zástupce tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany a první zástupce velitele Sil speciálních operací v letech 2016–2019, v rozhovoru pro Novoje vremja popsal, zda je z vojenského hlediska reálné, aby Ukrajina vyhrála do konce roku válku s Ruskem, proč by měl být Kerčský most ponechán nedotčený, proč by měla být naopak zničena kritická infrastruktura na ruském území a proč je konflikt s Běloruskem téměř nevyhnutelný.

Pokud se bude brát v úvahu pouze vojenská činnost výhradně na bojišti, bude podle generála Krivonose ukončení války do konce letošního roku poměrně obtížné. „Pokud však bude existovat komplex opatření na diplomatickém směru, ekonomickém směru a přímo na vojenském směru, pak můžeme dosáhnout určitých výsledků,“ prohlásil Krivonos. Nejde podle něj jen o schopnosti ukrajinské armády, ale hlavně o to, aby země, které Ukrajinu podporují, zpřísnily sankce proti Rusku, aby byly mnohem tvrdší a Rusko tak bylo pod neustálým tlakem.

(Týdeník FORUM)

Generál Krivonos připomněl, že je důležité, aby byli obyvatelé cvičeni k obraně vlasti. „Můžeme mobilizovat další desítky a stovky tisíc lidí, ale pokud nejsou vycvičeni, nejsou schopni bojovat, proč je potřebujeme na frontě? Úkolem je vyškolit všechny,“ konstatoval Krivonos, který tvrdí, že nejde o totální mobilizaci, ale o výcvik mužské populace, aby byla schopna bránit svou zemi. „Pokud nevycvičíme vlastní zálohy, naše síly se rychle vyčerpají, protože víme, kolik jich je denně zraněno a zabito. A pokud nezvýšíme úsilí o výcvik mobilizačních záloh, nebude už prostě mít kdo bojovat,“ dodal generál.

Generál Krivonos zareagoval i na ruské návrhy, které přednesl tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle Peskova může válka skončit okamžitě, pokud Ukrajina složí zbraně a kapituluje. „Když jsem byl prvně dotázán na reakci na jeho slova, odpověděl jsem tvrdě a mohu to zopakovat i teď, ať jdou se svými návrhy do pr…. Tuto válku vyhrajeme! Je to otázka času a ceny, ale i tak zvítězíme,“ zareagoval Serhij Krivonos. Generál se domnívá, že Rusko nikdy neuzná, že by mohlo být poraženo. „Nikdy se nebudou snažit říct svým vlastním lidem, že kapitulovali, a tak budou manipulovat a vyprávět svým lidem a celému světu pohádky o tom, že jsou prostě unavení, že dosáhli svých minimálních cílů a že už nevidí smysl v dalším boji,“ konstatoval generál Krivonos.

Nedávno se objevila zmínka, že Ukrajincům se dostala do rukou kompletní dokumentace Kerčského mostu spojujícího Krym s Ruskem, a že se tudíž dá očekávat, že se tato dopravní stavba stane jasným cílem. Generál Krivonos to však vidí poněkud jinak, osobně by most neničil. „O mostu bude rozhodovat hlavní režisér této války generál Zalužnyj, protože je vrchním velitelem ozbrojených sil Ukrajiny. Čas ukáže, jak se rozhodne, ale já bych například nechal skulinu pro ty krysy, které budou utíkat z Krymu, až půjdeme Krym osvobodit, aby se co nejdříve dostaly pryč z naší země,“ naznačuje generál Krivonos důvod, proč most neničit.

()

Krivonos odhaduje šanci, že se Ukrajina bude muset bránit útoku Běloruska, až na 98 procent. Podle jeho zjištění již například běloruská letiště nepatří Bělorusům. „Ta letiště jsou kompletně předána Rusům, personál je ruský, letiště střeží Rusové a perimetr 5 km kolem letiště je už ruský ani jeden Bělorus, ani vojenský, ani civilní.“ Rusové se podle něj budou snažit rozpoutat boje na ukrajinsko-běloruské hranici, protože jde o 1086 kilometrů dlouhý úsek. Budou se totiž snažit přinutit Ukrajinu stáhnout sem část vojsk z Doněcka. „Čím více nás roztahují, tím větší mají výhodu díky kvantitativní převaze ve vybavení, zejména pokud jde o dělostřelectvo,“ prohlásil Krivonos. Zároveň však odhadl poměry v běloruské armádě: „Mobilizační potenciál Běloruské republiky je 340 000 osob a samotné ozbrojené síly čítají 56 000 osob. To je téměř 400 000 vojáků. Pozemní složka je samozřejmě podstatně menší, ale zatím mají proti nám čím bojovat. Je to otázka morálky. Ti, kteří slouží přímo v ozbrojených silách kádry, jsou velmi dobře propíráni běloruskou i ruskou propagandou ve prospěch Ruska. Ti, kteří jsou povoláni ze zálohy a kteří často pobývali na území naší země, chápou zbytečnost této války pro běloruský lid a mnozí z nich by se v případě zahájení bojů raději vzdali do našeho zajetí.“

To, co by podle generála Krivonose ruské okupanty hodně bolelo, by byly akce přímo na jejich území: „Zasazovat bodové a bolestivé údery kritické infrastruktuře ruských měst ničit jejich elektrárny, ropovody a plynovody, sklady ropy, vyhazovat do povětří železniční tratě, železniční mosty, to vše by měli Ukrajinci dělat.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]