Kerouac: Konzervativní rebel,který psal texty 
o kráse i ošklivosti věcí, které dělal

(ČTK)

FOTO: ČTK

12. března uplyne sto let od narození amerického spisovatele a jednoho z hlavních protagonistů beatniků, Jacka Kerouaca. Přestože nejmladší generace „zoomerů“ již bezpochyby obdivuje jiné hrdiny – a je otázkou, jestli ještě vůbec čte – pro jejich prarodiče a dost možná i rodiče patřily Kerouacovy nejslavnější romány takřka mezi povinnou výbavu. Zvláště pak pokud se podobně jako on vydávali „na cestu“, ať už to bylo po Spojených státech nebo do jihovýchodní Asie, která se i Kerouacovou zásluhou na několik desetiletí stala jednou z hlavních destinací mladých baťůžkářů.

Vliv Jacka Kerouaca je zvláště patrný na hnutí hippies v 60. letech, které v jeho románech inspiroval mimořádně otevřený vztah k drogám a sexu, východní spiritualitě a koneckonců i k vlastní sexuální orientaci. I když o Kerouacovi na rozdíl od jeho beatnického kolegy a dlouholetého přítele Allena Ginsberga rozhodně není možné mluvit jako o homosexuálovi, jeho experimentování přispělo k tomu, že se s ním ztotožnili i četní členové rychle se emancipující gay komunity.

Část původních beatniků právě v čele s Ginsbergem, který Kerouaca oddaně obdivoval a o jeho díle až do konce života učil studenty, ke „květinovému hnutí“ ostatně plynule přešla a zařadila se mezi hlavní postavy revolty proti americké společnosti a politice. To však v žádném případě neplatí o samotném Kerouacovi, který se naopak celý život diskusím o politice vyhýbal, nechodil k volbám a Ginsberga neváhal odsoudit za „žvásty na podporu Fidela Castra“.

Katolické kořeny

Jack Kerouac se narodil jako Jean-Louis Lebris de ­Kérouac do malé francouzsko-kanadské komunity v městečku Lowell ve státě Massachusetts a jeho rodným jazykem tedy byla francouzština (respektive její kanadský dialekt). Oba Kerouacovi rodiče byli silně věřící katolíci, což Jacka ovlivňovalo po celý život a skryté nebo zcela otevřené katolické motivy je možné najít v podstatě ve všech jeho dílech.

Mezi určující postavy v tomto ohledu patřila Kerouacova matka Gabrielle, ale také jeho starší bratr Gerard, který se po předčasném úmrtí v devíti letech stal pro celou rodinu i širší francouzsky mluvící komunitu bezmála…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články