Kim Čong-un měl nechat popravit bývalého ministra. Označil totiž Trumpa za krále lhářů  

Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. (ČTK)

Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. | FOTO: ČTK

Severokorejský vůdce na sebe opět upozornil. Po výrocích o nutnosti disponovat více jadernými zbraněmi se měl podle médií z regionu „postarat“ o likvidaci bývalého šéfa diplomacie. Ten se totiž před lety nelichotivě vyjádřil na adresu amerického exprezidenta Donalda Trumpa.

Ri Yong-ho, který v letech 2016-2020 zastával funkci ministra zahraničních věcí Severní Koreje, byl podle zprávy serveru Korea JoongAng Daily (spolupracujícího s The New York Times – pozn. red.) na Kimův povel popraven. Někdejší ministr měl totiž označil Trumpa za „krále lhářů“. Tuto informaci potvrzuje i japonský list Jomiuri šimbun s odvoláním na nejmenované zdroje.

()

Ri, který se od roku 2019 neobjevil na veřejnosti, byl v letech 2003 až 2007 velvyslancem ve Velké Británii, v roce 2016 se stal ministrem zahraničí. Po čtyřech letech však ve vládě skončil. V roce 2017 Ri vystoupil na Valném shromáždění OSN s projevem, v němž o Trumpovi hovořil jako o „králi lhářů“ a „prezidentovi zla“.

I přes svou kritiku americké hlavy státu však sehrál klíčovou roli při summitech Trumpa a Kima. Ty se odehrály v Singapuru v červnu 2018 a ve vietnamské Hanoji o rok později. Po prvním setkání, které působilo dojmem, že se oba vůdci dokáží domluvit na řešení krizových bodů ve vztahu USA a Severní Koreje, došlo k náhlému zvratu.

Přestože se oba politici znovu setkali o čtyři měsíce později v Pchanmundžomu na hranici mezi oběma Korejemi, vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem zůstaly na bodu mrazu. To bylo vidět i v roce 2019 v Hanoji.

Ri patrně doplatil na svá slova o Trumpovi, každopádně je zřejmé, že zmizel z veřejného života. „Od předvolání do Komise pro státní záležitosti v dubnu 2020 nepadla o Ri ani zmínka,“ uvedl úředník jihokorejského ministerstva pro sjednocení. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články