Kimovy rakety přišly Trumpovi vhod

bznews.bz

Severokorejský diktátor Kim Čong-un | FOTO: bznews.bz

 

V reakci na pokroky severokorejského jaderného programu včera americký prezident Trump použil velmi silná slova. Dokonce tak silná, že se nejen političtí analytici a demokraté, ale i republikánští politikové zamýšlejí nad tím, jestli je vůbec měl pronášet. Trump totiž prohlásil, že „bude-li Severní Korea pokračovat ve vyhrožování Americe, tak ji stihne oheň a hněv, jaký svět ještě neviděl.“

Na toto Trumpovo vyjádřenéní ihned reagoval republikánský senátor John McCain, který je známý svojí podporou amerických vojenských intervencí. A v jeho případě se nejedná jen o řadového senátora, ale přímo o šéfa amerického senátního výboru pro ozbrojené složky. McCain Trumpa často otevřeně kritizuje, tentokrát si však nebral servítky téměř vůbec. Doslova řekl, že s prezidentovým vyjádřením nesouhlasí, že se jedná o typické Trumpovo přehánění a že pochybuje, že by Trump těmto svým ostrým výrokům mohl dostát. John McCain dále prohlásil, že opravdoví lídři nevyhrožují dokud nejsou připravení výhrůžku splnit a že jediné, čeho tím Trump dosáhne, je, že přiblíží Ameriku vážné vojenské konfrontaci.

McCain a Trump se, jak známo, nemají vůbec v lásce, ale v této věci má McCain bezpochyby objektivní pravdu – stěží si lze představit situaci, kdy by USA jako první preventivně zaútočily na KLDR, přímého souseda jak Číny, tak Ruska. A i kdyby se pro to rozhodl, měl by Trump velké problémy obdržet souhlas obou komor amerického kongresu, který by k takovému útoku pravděpodobně potřeboval. Hlavním výsledkem Trumpových výhrůžek Pchjongjangu tak bylo to, že jich korejský diktátor Kim Čong-un mohl propagandisticky využít.

Druhým důsledkem je odvrácení pozornosti k jinému tématu, než jaká americká média probírají již mnoho týdnů. Tedy od neúspěchu Trumpovy snahy zrušit Obamacare a hlavně od vyšetřování jeho potenciálních vazeb na Kreml a ovlivňování výsledků posledních prezidentských voleb Putinovým Ruskem. Stržení pozornosti k vnějšímu nepříteli tak americkému prezidentovi umožní trochu si oddechnout. Obrazně řečeno jsou Kimovy rakety pro Donalda Trumpa darem spadlým z nebe.

Mezitím se americký stát Havaj připravuje na jaderný útok a na tichomořskén ostrovu Guam se, jako na Severní Koreji nejbližšímu území náležejícímu Spojeným státům, šíří mezi obyvatelstvem silné obavy.

Doufejme, že budou liché.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner