KIRILL ŠČELKOV: Korunní princ ruské opozice byl zavražděn

Eric Drooker

V noci z pátku na sobotu byl v Moskvě na ulici zastřelen jeden z nejvýraznějších ruských politiků Boris Němcov. Ruská opozice je roztříštěná, nikdy se jí nepodařilo zvolit si jednoho lídra. Nebylo to kvůli nedostatku výrazných osobností, spíše naopak. Němcov byl po boku Navalného, Kasparova, Kasjanova nebo Chodorkovského nejznámější tváří ruské opozice.

V ruské politice se Němcov pohyboval od samého začátku 90. let. Byl to on, kdo navrhnul, aby se předsedům oblastní správy vrátil starý tradiční titul gubernátor a sám se stal prvním novodobým ruským gubernátorem. Oblast kolem města Nižního Novgorodu pod jeho vedením vzkvétala. Mladého a velmi ambiciózního politika si brzy všimnul Boris Jelcin, který ho přivedl do ruské vlády. Vrcholem jeho kariéry byl rok 1997, kdy Jelcin označil Němcova za svého nástupce. Veřejnost souhlasila, Němcov jasně vedl ve všech průzkumech veřejného mínění. K jeho smůle se ale zrovna volby nekonaly a Němcovova popularita začala padat ještě rychleji než popularita Jelcina.

Němcov byl energický, nespoutaný a také ne příliš skromný člověk. Jeho televizní debatu s Žirinovským, kde na sebe oba politici v přímém přenosu vychrstli sklenici vody, si pamatuje každý Rus bez výjimky.

Na konci 90. let, kdy se v Rusku slova liberál a prozápadní demokrat stala nejhoršími nadávkami, Němcov spoluzakládal stranu Svaz pravicových sil, v roce 2003 se strana už do parlamentu neprobojovala. Hvězda politika Němcova spadla někam do suterénu. Nepřehlédnutelný muž se vrátil a stal se jedním ze symbolů protiputinovské opozice. Svou aktivitu a pracovitost dokazoval tím, že se s maximální energií zúčastňoval všech možných voleb. Kandidoval na primátora Soči (skončil druhý). Naposledy byl zvolen do oblastního zastupitelstva v Jaroslavli. Mezinárodně známý politik se stal aktivním opozičním členem provinčního zastupitelstva.

Přiznejme, že pro svou aktivní účast v politice „divokých 90. let“, jak dnes v Rusku nazývají tuto dekádu, byl i pro mnohé příznivce opozice nevolitelným. Přesto energický Němcov ani na minutu neuvažoval o tom, že by se z politiky stáhl. Byl jedním z hlavních organizátorů protestního pochodu, který se má v Moskvě uskutečnit tuto neděli. Normálně by šel v první řadě, teď už demonstranti ponesou jen jeho fotky.

Vražda, svým provedením připomínající veřejnou popravu, stahuje Putinovo Rusko ještě hlouběji mezi nejhorší režimy světa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]