Kiska napsal Ficovi: Umožnil jsi zlu ovládnout naši zemi. Nezapomeneme ti to

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska (Archiv F24)

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska | FOTO: Archiv F24

Na Slovensku se opět vrací k nejsmutnější události, která zemi našich východních sousedů nedávno postihla. U soudu totiž usedli podezřelí ze zabití novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Nájemná vražda, kterou si patrně objednal podnikatel Marián Kočner, zahýbala celým Slovenskem. Svou pozici například neustál ani do té doby „všemocný“ premiér Robert Fico. 

Právě jemu nyní adresoval otevřený dopis Andrej Kiska. Bývalý prezident si při psaní nebral servítky a bývalého předsedu vlády obvinil z několika věcí. Zároveň mu připomněl, že je s vraždou stále spojován. „Vejdeš do dějin jako člověk, který umožnil zlu ovládnout naši zem. Chci ti otevřeně říct, že za 12 let vládnutí jsi měl všechny možnosti ho zastavit. To zlo ovládlo i tebe, šíříš ho všude kolem,“ začal Kiska zostra. 

()

„Nemáš žádnou pokoru, neumíš sklonit hlavu. Zkus si to přiznat. Myslíš si, že jsi silný a všichni se tě stále bojí. Už ne, už dávno ne,“ pokračuje exprezident v otevřeném dopise, který publikoval na Facebooku. Ficovi připomíná, že byl pouhou loutkou v rukou  bohatých přátel, kteří se na něj ve výsledku vykašlali.

Bývalému slovenskému předsedovi vlády Kiska také připomíná, že dva mladí lidé zemřeli i kvůli tomu, že byl nastaven systém, který to vrahům umožnil. „Systém, který jim dával pocit beztrestnosti a všemocnosti. Systém, který jsi ty vybudoval,“ stojí v dopise. „Celý systém jste zneužívali proti každému, kdo vás kritizoval. A umožnili lidem jako Kočner mít pocit, že mohou všechno a že se jim nikdy nic nestane,“ dodává Kiska.

Exprezident také vyjadřuje podivení nad tím, že se podnikatel a zřejmě i objednatel dvojnásobné vraždy s Ficem znal. „Upřímně – chceš, aby byli potrestáni viníci vraždy? I političtí viníci? Tak najdi odvahu a řekni, že jsi udělal chybu a měli jste ty gaunery zastavit dřív,“ vyzývá Kiska předsedu SMERu.  

Na závěr svého dopisu přechází Kiska z tykání do vykání a z Roberta se v oslovení stává pan Fico. „Máte v srdci hroznou nenávist vůči jiným. Věřím, že odpuštění neočekáváte od Jankových a Martininých rodičů. To skutečně od nich nechtějte. A od nás ostatních také nikdy neočekávejte, že zapomeneme,“ připomíná bývalá hlava státu. „Ne, nezapomeneme a ve volbách vás porazím a vrátíme Slovensko zpět všem slušným lidem,“ věří lídr nedávno vzniklé strany Za ľudí.

AHOJ ROBERT, dlho sme sa nestretli, tak ti píšem otvorený list. Vojdeš do dejín ako človek, ktorý umožnil zlu ovládnuť…

Zveřejnil(a) Andrej Kiska dne Středa 15. ledna 2020

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]