Kiska po operaci v Plzni začal s rehabilitací, spěchá do práce

Eric Drooker

Slovenský prezident Andrej Kiska, který se ve čtvrtek ráno podrobil v plzeňské fakultní nemocnici miniinvazivní artroskopické operaci v oblasti kyčelního kloubu, se cítí přiměřeně prodělanému zákroku. Noc byla klidná, řekl v pátek prezidentův mluvčí Roman Krpelan. Kiska je i kvůli bezpečnostnímu riziku umístěn jako jediný pacient na oddělení, které normálně plzeňská nemocnice na léto uzavírá.

Kiska by se mohl vrátit domů už v sobotu

Krpelan v pátek před polednem informoval novináře o stavu slovenské hlavy státu. „Od ráda prezident začal s rehabilitací a v těchto chvílích připravuje svoje prohlášení k 21. srpnu 1968.“ Pokud se bude vše vyvíjet dobře, mohl by Kiska podle lékařů opustit nemocnici v sobotu. Lékaři rozhodnou, jestli absolvuje převoz sanitkou, nebo zda bude moci jet autem. „V každém případě nepoletí vrtulníkem,“ řekl mluvčí.

Prezident měl na kyčelním kloubu změny jako mají pacienti, kteří v mládí sportují. Věkem se stav kloubu zhoršuje. „Zatím to nebyl nález, který by byl indikovaný k výměně kloubu, ale kdyby se neošetřoval, tak by časem určitě k tomu došlo,“ řekl ve čtvrtek novinářům ortoped Petr Zeman, který zákrok vedl.

Sport je na několik týdnů zakázán

Cílem operace bylo zbavit pacienta bolesti, a pokud možno jej vrátit co nejdříve do běžné denní zátěže. Dva až tři týdny by měl mít Kiska šetrnější režim s francouzskými holemi. Rekonvalescence většinou trvá šest týdnů, řekl Zeman. Pokud bude bez potíží, po šesti až osmi týdnech se může opět začít pomalu věnovat lehkému sportování. Podle Krpelana nemá Kiska v nejbližším týdnu plánované důležité státnické povinnosti, pokud bude třeba, bude se jim ale věnovat.

Ostatní pacienty přítomnost prezidenta nezasáhla

Ostrahu v nemocnici zajišťuje ochranná služba slovenského prezidenta ve spolupráci s českým útvarem pro ochranu ústavních činitelů. „Bezpečnostní opatření jsou standardní a nemají absolutně žádný dopad na pacienty ani na nemocniční personál,“ řekl ve čtvrtek Krpelan. Kiska leží na ortopedickém oddělení, je jediným pacientem v části, která bývá přes léto, kdy je méně pacientů, běžně uzavřená, řekl Krpelan.

Plzeň si Kiska vybral kvůli výborné pověsti

Prezident dlouhodobě pociťoval bolest v oblasti kyčelního kloubu, proto podstoupil konzervativní formu léčby, která ale nepřinesla kýžený výsledek a bolesti přetrvávaly. Slovenští lékaři doporučili dvaapadesátiletému Kiskovi operaci miniinvazivní technikou právě v Plzni. V Plzni se tomuto typu operací věnují lékaři téměř deset let. Ročně tým podle Zemana provede 70 až 100 operací, mezi pacienty jsou i špičkoví sportovci. Metodu přivezl v roce 2006 ze stáže v USA lékař Petr Nepraš, který byl také v operačním týmu prezidenta. Plzeňská klinika je pro tuto metodu výukovým pracovištěm pro celou střední a východní Evropu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články