Kiska: Politici si nemají zahrávat s ohněm a uchylovat se k populismu

Andrej Kiska (ČTK)

Andrej Kiska | FOTO: ČTK

Slovenský prezident Andrej Kiska ve svém projevu při zahájení konference Forum 2000 v neděli večer řekl, že politici by si v této složité době měli být vědomi své zodpovědnosti. Neměli by si zahrávat s ohněm a používat slova, která vyvolávají emoce mezi lidmi a mohou mít dalekosáhlé důsledky. Upozornil také, že ve volbách a referendech sahají bohužel mnozí demokratičtí politici po populismu a začínají hrát na mírně extremistické struny, což vyvolává ve společnosti xenofobii, nesnášenlivost a dokonce nenávist.

Slova mají svou váhu a politici by velmi měli zvažovat, kdy je použít, uvedla slovenská hlava státu v souvislosti se setkáním prezidentů Visegrádské čtyřky.

Za svůj více než dvacetiminutový projev ve zcela zaplněném kostele sv. Anny zvaném Pražská křižovatka sklidil Kiska dlouhý potlesk vstoje.

Při pátečním jednání se Kiska zjevně neshodl s českým prezidentem Milošem Zemanem na vnějším pohledu na V4. Podle Kisky má V4 v zahraničí špatný obraz, proto na setkání doporučil nepoužívat ji jako štít pro vnitropolitické záměry. V tomto smyslu se ostatní prezidenti z Maďarska, Polska a Česka nevyjádřili. Rozdílnost názorů panovala především v otázkách migrace.

„Naše Evropská unie, naše Evropa, ale i celosvětově potřebujeme být odpovědni k tomu, jak mluvíme a jaké poselství posíláme,“ řekl poté Kiska na krátkém briefingu.

Podle Kisky je důležité, aby politici nevsadili na mírně extrémní strunu a aby dokázali jasně vysvětlovat, o čem dnešní společnost je. „Abychom nesklouzli k populistickým prohlášením, které získávají sice voliče, a velmi lehce je některými populistickými, xenofobními prohlášeními získají, ale udělají obrovskou škodu na lidech a národech,“ řekl. Česká republika a Slovensko jsou podle něj demokratické země a občané rozhodují o tom, kdo je vede. „A je na lidech, jaké vůdce si zvolí,“ odpověděl Kiska na otázky, zda Česko a Slovensko následují Havlův odkaz a jak by měl vypadat dobrý prezident.

Téma letošního ročníku Fora 2000 zní Odvaha převzít odpovědnost. Kiska ho zejména v současnosti považuje za velmi důležité. Slovenský prezident řekl, že mu bylo velkou ctí, že se mohl zúčastnit zahajovacího ceremoniálu i proto, že letos konference slaví dvacáté výročí založení a její zakladatel a „úžasná osobnost československé historie“ Václav Havel by se 5. října dožil 80 let.

Kiska také uvedl, že dalajlama a Havel jej v životě inspirovali svým humanismem jako základem, který má být v každém člověku. „Pochopení, empatie, ochota odpouštět, snažit se porozumět a najít dohodu. To jsou vlastnosti, které nám spolu s dobrou vizí a pojmenováním jevů, které nastávají, dnes chybí. A nám Václav Havel chybí,“ dodal. Po ceremoniálu Kiska odletěl zpět na Slovensko.

Konference potrvá do středy 19. října. Nejočekávanějším hostem je tibetský duchovní vůdce dalajlama. Do Prahy přiletí v pondělí. K dalším hostům patří například i nositel Nobelovy ceny za mír a bývalý kostarický prezident Oscar Arias Sánchez. Hlavní program Fora 2000 se tradičně uskuteční v paláci Žofín a bude otevřen veřejnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner