Kisku označil za chudáka. Pro sebe Mečiar očekával trest smrti

Vladimír Mečiar (reprofoto ČT)

Vladimír Mečiar | FOTO: reprofoto ČT

Bývalý slovenský premiér a jeden z tvůrců rozpadu Československa Vladimír Mečiar označil slovenského prezidenta Andreje Kisku za chudáka. Pětasedmdesátiletý Mečiar také prohlásil, že současná vláda v čele s Robertem Ficem škodí Slovensku. Šéf sněmovny Andrej Danko je podle Mečiara „narcis“.

„Fico vytvořil režim, který s demokracií nemá mnoho společného a má hodně společného s osobní mocí. Je už tak dlouho ve funkci, že je třeba ho vyměnit. Politiku už chápe jen skrz sebe, nechápe ji jako společenskou objednávku na řešení věcí. Danko je zase obrovským zklamáním a projevuje se jako narcis, ne jako politik. Kiska je zase chudák, který do něčeho šlápnul a doteď neví, do čeho,“ prohlásil Mečiar v rozhovoru pro deník Nový Čas.

Vladimír Mečiar neúspěšně kandidoval na prezidenta v letech 1999 a 2004. Mečiar v roce 1992 spolu s Václavem Klausem dojednal rozdělení Československa. Následně byl Mečiar, s krátkou přestávkou v roce 1994, premiérem Slovenska až do roku 1998. Mečiar sice vyhrál i volby v letech 1998 a 2002, nebyl ale schopen sestavit vládu.

V roce 2013 opustil funkci předsedy Lidové strany – Hnutí za demokratické Slovensko (LS–HZDS). O rok později strana zanikla.

Klidný důchod by mu mohlo narušit policejní vyšetřování. Policie momentálně prošetřuje Mečiarovy sporné amnestie, které udělil, když v roce 1998 dočasně vykonával úlohu prezidenta po skončení funkčního období Michala Kováče. Mečiar tím mimo jiné znemožnil potrestání únosu Kováčova syna. Amnestie letos slovenský parlament zrušil.

„Je 25. výročí založení státu, tak jak to oslavíme? Něco bychom s tím Mečiarem měli udělat. A tak změnili ústavu, ale jen proto, že se musejí se mnou vypořádat. Změnili zákony, kompetenci zákonodárných orgánů… a to jen proto, aby si ukojili tu svou malou, ješitnou dušičku a mohli tak zaútočit. Jen zapomněli na paragraf, který zahrnuje trest smrti, pak by to měli kompletní,“ reagoval pro Nový Čas Mečiar. Kdyby byl odsouzen, prý by si do vězení pořídil hru Člověče, nezlob se a počkal si na Roberta Fica a Andreje Danka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner