Klaus dělá vše pro to, aby už ho nikdo nebral vážně. Daří se mu to

Bývalý prezident Václav Klaus  (ČTK)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: ČTK

Bývalý prezident se zastal toho současného. Václav Klaus totiž odmítá kompetenční žalobu, která zřejmě bude putovat k Ústavnímu soudu kvůli odmítnutí jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí. Miloš Zeman se totiž mylně domnívá, že má na něco takového pravomoc. Podle Klause premiér Fiala nemůže hlavě státu diktovat, koho má jmenovat členem vlády, a musí najít se Zemanem společnou řeč.

Poslední roky se čím dál častěji ukazuje, že exprezident těžce snáší ústup ze slávy. Místo toho, aby se snažil zaujmout rozumnými argumenty, kterými komentuje důležitá témata, soustředí se Klaus na výkřiky do tmy. Kdo si myslel, že nesmyslný výrok o tom, že globální oteplování neexistuje, bude vrcholem Klausovy demagogie, nyní ví, že tomu tak není.

()

Zhrzený zakladatel ODS, jemuž nevyhovuje politika současného předsedy strany Petra Fialy, útočí na vše, co designovaný premiér udělá. Když byl ze strany za nehorázné výroky vyloučen Václav Klaus mladší, jeho otec definitivně vyhlásil Fialovi válku.

Proto není překvapením, že současná vyjádření směrem ke kompetenční žalobě bývalého prezidenta a premiéra nepotěšila. Podle Klause je nedůstojné, „aby byl politický problém, jehož řešení vyžaduje kompromis, předváděn podáním žaloby na soudní systém“.

Už však nezmiňuje, že soud do celého problému při jmenování vlády vtáhl Miloš Zeman. Jeho takzvané „veto“, na něž nemá žádné právo, totiž musí vyřešit i pro dobro let budoucích právě Ústavní soud. Když prezident neumí číst ústavu, musí se najít autorita, která mu vysvětlí, jak na to.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita / se svolením autora)

Je pochopitelné, že spolupachatel opoziční smlouvy bude vždy stát za svým komplicem, ale dělá tím ze sebe znovu neobjektivního „chytráka“. Klaus by byl určitě hrozně rád, kdyby mohl zase něco označit za vítězství svého Institutu, ale ani tentokrát to tak patrně nebude.

Většina současných i bývalých ústavních právníků se totiž shoduje na tom, že pokud skutečně na kompetenční žalobu dojde, dá ÚS za pravdu Petru Fialovi. Co poté bude prohlašovat bývalý prezident, jasné není. Určitě si však jde vsadit na to, že Václav Klaus bude opět hlasitým komentátorem, jehož slova vzbudí pouze povzdech, zda to má bývalý úspěšný politik zapotřebí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]