Klaus je důstojný nástupce legendárního Neználka. Putin prý za ceny energie nemůže

Bývalý prezident Václav Klaus (Profimedia)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: Profimedia

Vnitřní gyroskop Václava Klause funguje spolehlivě. Pokud někdo neví, co je to gyroskop, tak je to setrvačník, který zachovává polohu osy své rotace, i když se plocha bude všelijak naklánět. Přeneseně je to jakási psychická setrvačnost člověka, která nebohé duši umožňuje znovu se zorientovat, když se pevná půda pod nohama začne někam šinout. Třeba když hlásáte něžný vztah k putinovskému Rusku, tamní vůdce z vás udělá troubu a otevřeně napadne vojensky sousední zemi, načež potřebujete jen chvilku, než jste zase stabilní jako za starých časů.

Ruští agenti, popřípadě osoby, co na to nemají v FSB a GRU spis, ale jako agenti se chovají, chytili druhý dech velmi rychle. Klaus a osazenstvo jeho zámečku mohou sloužit jako modelový případ. Nejdřív drobný moment zmatení, ale pak už to jede podle jednoho mustru. Exprezident něco pod vousy rituálně utrousí, že to nebylo hezké, poslat někam takhle vojska, ale… Pak to přijde. Mudrc nebo někdo z jeho dvora spustí palbu. Sami si za to můžeme, Západ směřuje špatným směrem, EU je prohnilá, nemáme provokovat, bez ruského plynu nepřežijeme, dodávkami zbraní podporujeme válku, máme myslet na sebe a své lidi, kořenem zla jsou zelené ideologie a neomarxismus.

()

Abychom se na víkend nenudili, oblažil nás Václav Klaus v pátek příspěvkem, kde vysvětlil všechno.

Citujme: „Deficitně financujeme všechno možné i nemožné, i Ukrajinu. A naši inflaci stále svádíme na Ukrajinu, resp. na Putina. Již léta dostávám čtvrtletník The Quarterly, který vydává Frazer Institute v kanadském Vancouveru. Zářijové číslo je věnováno energetické situaci v Kanadě, růstu cen energií a inflaci. Podrobně je tam rozebírán zrod cenového růstu. A jak je to jedině možné, nejsme-li politicky zaslepení, připisují to raketovému zvýšení cen emisních povolenek. V Kanadě. Jako v Evropě. Na začátku roku 2020 byla cena povolenky 20 euro za tunu, na podzim 2021 60 euro, a v prosinci 90 euro. Tehdy ještě o Putinově válce nikdo nic netušil. Proč nepřijmeme, že zvýšení cen energií nezpůsobil Putin?“

Poslední věta, když necháme stranou lidsky ohavné a ostatně nevěcné zmínky o financování Ukrajiny, je jako ukázka Klausova neználkovství dostatečná. Proč nepřijmeme, že zvýšení cen energií nezpůsobil Putin? Protože zvýšení cen energií Putin způsobil, a to hodně. Klausem zmíněné povolenky v takové míře rozhodně ne. To jsou povídačky dobré tak leda do Parlamentních listů nebo podobného obskurního „média“.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Vliv emisních povolenek na konečnou cenu elektřiny je v současné situaci zcela zanedbatelný a pohybuje se v řádu jednotek procent,“ píše v Týdeníku Hrot Jan Brož.

A ještě: „Dobře to vystihují propočty hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka. Ten vycházel z koncové ceny 558 eur za megawatthodinu a dospěl k závěru, že u elektřiny z uhelné elektrárny tvoří povolenka 93,65 eura. U elektřiny z paroplynových elektráren je to však už jen 41,40 eura. U bez­emisní elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů je vliv povolenek samozřejmě nulový. Česko přitom vyrábí z uhlí asi čtyřicet procent elektřiny, ostatní státy ještě méně. Třeba Rakousko produkuje osmdesát procent elektřiny z bezemisních zdrojů a elektřina tam podražila stejně jako všude v Evropě.“

Kdo je tedy viníkem? Ještě před Putinem za to mohly neosobní tržní síly, když se po covidových lockdownech ekonomika dožadovala energií, zvláště v jižní Asii. Po loňské, chladnější zimě byly zásobníky v Evropě prázdné. Když se ukázalo, že nemá cenu čekat na pokles ceny, hodilo do toho vidle Rusko, že víc dodávat nebude. Prý dodržují smouvy, tak jim nikdo nic nemůže vyčítat. To byly ovšem dlouhodobé smlouvy, evropské země chtěly nakupovat aktuálně něco navíc. Dnes už příčinu těch výmluv známe. Moskva zjevně chtěla nechat zásobníky v Evropě prázdné, aby to pro Rusko byla energetická zbraň, až napadnou Ukrajinu. Proto rostly ceny už před válkou. Klaus, nositel Puškinovy ceny udělené V. V. Putinem a návštěvník sedánků agenta KGB Jakunina na ostrově Rhodos, ale přece nebude tak milou zemi očerňovat.

Jan Křesadlo. (Václav Pinkava/dědicové)

Po invazi přišly sankce, s čímž může mít problém jen nějaký prokremelský kolaborant, a Rusko si vymyslelo platby za plyn v rublech. Pak začalo plyn přiškrcovat, někomu ho moskevská junta vypnula úplně. Komedie s „technickou údržbou“ Nord Streamu 1 nestojí za řeč.

Plyn jako závěrný zdroj zdražil elektřinu vyráběnou z čehokoli. Do toho přišly problémy jaderných elektráren ve Francii, sucho v Evropě, které postihlo vodní elektrárny a komplikovalo chlazení jaderných elektráren. Našich ne, ale ve Francii ano.

Povídačky z Institutu Václava Klause, které se pokoušejí odvést pozornost od válečného zločince Putina, může spolknout jen skutečně jednoduchá duše. Václav Klaus ale není tak jednoduchá a čistá bytost, jako byl Neználek z ruských knih pro děti od Nikolaje Nosova. Změnil se v zapšklého ideologa, který je už řadu let zcela dezorientovaný v tomto světě a nenachází žádné spojence. Zbyli mu Putin, Orbán, Tomio Okamura, politický suterén z všelijakých „vlasteneckých“ stran a zbytky jeho dvora z Hradu. Když se dnes pokouší zesměšňovat druhé, vrací se mu to jako bumerang a ten úder je tvrdý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články