Václav Klaus junior dostal v ČT tvrdou lekci. Od studenta gymnázia

Student gymnázia Petr Doubravský (Repro ČT)

Student gymnázia Petr Doubravský | FOTO: Repro ČT

Václav Klaus mladší roste s funkcí. Že ne zrovna rovně a už vůbec ne do politického elegána s osvícenými úmysly, ale nakřivo jako každý šejdíř s laciným populismem, ukázal tentokráte v České televizi. Ve veřejnoprávní tržnici s křikem a hulvátstvím pod názvem „Máte slovo“ se tentokráte předseda Trikolóry utkal s ochránci klimatu, odborníky z branže i mimo ni. A děly se věci.

Zatímco jeho soupeři kultivovaně vysvětlovali problém s oteplováním a změnami klimatu, jenž hýbe světem, pozurážel Klaus oponenty od hlavy k patě. Profesora Bedřicha Moldána, ministra životního prostředí ausgerechnet v kabinetu Klausova otce a respektovaného experta Univerzity Karlovy právě na klima, poplival na obrazovce jako (sic!) „klimatického alarmistu“. Exviceguvernéra ČNB a europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera zase peskoval kvůli jeho „zpocené ruce v kapse“. Měl ji prý vyndat, „aby nedošlo k emitaci CO2“! Nezasmál se tomu nikdo. Až na Klause.

Nevídanou smůlu měla ovšem i moderátorka pořadu. Že se v širém světě najde ještě hlasitější dryáčník, jenž by ji překřičel a nepustil ke slovu, muselo být pro „kotelnici“ obzvlášť trpké poznání.

V reakci na věcné argumenty z publika si od rozdováděného populisty vyslechli své dokonce i historici. Vědci se prý se změnami klimatu tak jako tak mýlí, protože v minulosti přišel Koperník a všechno bylo jinak. Zírali rovněž zemědělci a zahrádkáři: extrémní sucha, která jim huntují úrodu, prý nemají se změnami klimatu vůbec co dělat, vzkázal jim mladší Klaus.  Zato se podle něj nemýlí pětistovka evropských odborníků v uskupení CLINTEL, která změny klimatu kolektivně prohlásila za pitomost. „Žádáme vás, abyste se řídili politikou v oblasti klimatu založenou na spolehlivé vědě, realistické ekonomice a skutečném zájmu o ty, kteří byli poškozeni nákladnými, ale zbytečnými pokusy o zmírnění“, napsali „vědci“ do OSN, přičemž byl mezi nimi jediný klimatolog.  Klaus junior to má ale za detail.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Přehlídku arogance, nadutosti a nulové sebereflexe včetně populistické taktiky s nadužíváním útočného slovníku „vysokoškoláků života“ a zacílení na nostalgiky po starých pořádcích i na frustráty, pro které je zlostný Klaus junior vzorem kompenzace jakéhokoliv hendikepu, utnul z publika až osmnáctiletý student Petr Doubravský z pražského Akademického gymnázia.

„Mezi těmi vašimi pěti sty vědci byl ale jediným zástupcem České republiky váš pan tatínek, když už tu mluvíte o nás, že jsme zpolitizovaní. Tak nevím, nakolik nezpolitizovaný a vědecký je Václav Klaus starší,“ vmetl do tváře zaskočenému Klausovi na jeho invektivy o hnutí FridaysForFuture. Představení tím tak fakticky skončilo; zbylé minuty pořadu politik připomínal spíš tělo bez duše.

Prezidentův syn uvyklý mediální servilitě à la Xaver Veselý tak dostal v České televizi tvrdou, leč kultivovanou lekci od generace, kterou před časem sám učil a jako kantor byl na ni i náležitě hrdý. Časy se mění: co bylo, bylo, jako politik jí má teď plné zuby. Na rozdíl od populistů totiž vidí mladí lidé budoucnost své země podstatně dál než jen do termínu příštích voleb.

Bohudíky…

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]