Klaus kritizuje nezodpovědný vstup do EU. Žadost ale podala jeho vláda

Eric Drooker

Bývalý český prezident Václav Klaus zůstal věrný svému protiunijnímu postoji. Tentokrát ale vystřelil přímo do vlastních řad. Klaus v Polsku včera prohlásil, že vstup do EU byl „naivní a neomluvitelně nezodpovědný“. Přihlášku do EU přitom podepsala v roce 1996 vláda Václava Klause, smlouvu o přistoupení pak Klaus podepsal v roce 2003 jako prezident. Pokud tedy fakticky někdo nese za tuto „nezodpovědnost“ odpovědnost, je to právě Klaus.

Vláda Václava Klause podala přihlášku do EU 17. ledna 1996. Předseda vlády Klaus následně 8. února 1996 prohlásil na půdě sněmovny toto: „Musíme respektovat jednu jedinou věc: přistupujeme-li každý z nás individuálně do jakéhokoliv spolku, do jakéhokoliv klubu, do jakékoliv instituce, tak cokoliv si myslíme o tom, že jedna z 59 podmínek, které jsou ve statutu této organizace, se nám líbí více, nebo líbí méně, je naprosto evidentní, že musíme říci, že vstupujeme do této organizace takové, jaká je. (…) Prostě nepokoušejme se klást podmínky Evropské unii, je to nesmyslný, marný pokus a nikdo na něm opravdu nemůžeme vydělat.“

Smlouvu o přistoupení ČR do EU podepsali 16. dubna 2003 prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla. Následovalo referendum, které vstup ratifikovalo. Platnost referenda podepsal v červenci 2003 prezident Václav Klaus. Jeho podpisy jsou tedy na všech důležitých přístupových dokumentech.

Klaus včera v polské Toruni dodal, že Evropská unie nedbá na parlamentní demokracii a připomíná éru pozdního komunismu. V době, kdy jsou na špici volebních preferencí v Česku hnutí ANO, s obviněným předsedou Andrejem Babišem, a skuteční komunisté, bychom mohli brzy na toto „nedbání demokracie“ s láskou vzpomínat.

Podle Klausova vyjádření jsme nepotřebovali EU, abychom se zbavili komunismu. Jenomže my jsme se komunismu nikdy nezbavili, za což nese mimo jiné odpovědnost také Klaus, který byl předsedou vlády v letech 1992–1997.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]