Zatímco český lid momentálně obdařil z 51 procent důvěrou soudně usvědčeného lháře a mluvku Miloše Zemana, jeho předchůdce hodlá i letos cestovat na ostrov Rhodos, kde svou sedánku bude pořádat agent KGB Jakunin. Dozvěděli jsme se to ze stránek Institutu Václava Klause.

„Václav Klaus se jako každoročně zúčastní mezinárodní konference Rhodes Forum 2017. Václav Klaus dne 6. října 2017 na konferenci vystoupí se svým projevem v panelu na téma Social Mobility and Migration: Through the Prism of Values and Cultues“ a bude moderovat diskusi na téma „Globalization and the Future of Democracy.“

Na akce institucí, které vedou činovníci tak navýsost zločineckých organizací, jako je KGB, slušný člověk samozřejmě nejezdí a nikoho by na druhou stranu ani nenapadlo je tam pozvat. Najde se samozřejmě i pár západních naivků, kteří dorazí, aby ruským vlivovým agenturám dodali nějaký lesk jako ozdobný fíkus. Musí si zodpovědět sami před sebou, proč to dělají.

Jen pro připomenutí. Jakunin, bývalý šéf ruských státních železnic, je blízký spolupracovník Vladimira Putina a jeho jméno se nachází také na sankčním seznamu USA a Austrálie. Jakunin a Putin byli sousedé v elitní rezidenční „chatové oblasti“ na břehu jezera Komsomolsk a v listopadu 1996 spoluzakládali družstvo Ozero.

Jakuninovi synové sami jako praví vlastenci v rodné Rusi nežijí a vyskytují se převážně v Londýně. Co tam dělají? Pracují na vylepšování jména své rodiny. Jak napsal server Euro.cz (27. 7.): „Velká Británie je známá jako místo, přes které lze vyprat peníze. Méně už se ví, že lze nechat vyčistit i osobní minulost. Novinář Oliver Bullough v Londýně pořádá okružní jízdy po nemovitostech, jež vlastní boháči nejen z Ruska, ale i z Ukrajiny, Nigérie, Egypta či Bahrajnu. Jeho Kleptocracy Tours ukazuje majetek lidí, který získali během politické kariéry.
Důležitým krokem v budování nového života těchto lidí je podle něj i vyprání minulosti na internetu. ‚Cílem je, abyste se ujistili, že vyhledávání na internetu zobrazí nové zprávy o dobrých skutcích dřív než ty o obvinění z korupce,‘ napsal Bullough. Jedním z příkladů vyprání rodinného jména jsou potomci Vladimira Jakunina, bývalého šéfa ruských drah, který v době Sovětského svazu sloužil v KGB stejně jako ruský prezident Vladimir Putin.“

Jakuninův syn Andrej Jakunin má britské občanství a „patří mu dva domy v severním Londýně přes offshorové firmy s hodnotou 39,5 milionu liber (1,2 miliardy korun)“. Vede také investiční fond, který investuje do hotelů u železničních nádraží v evropské části Ruska.

Andrejův syn Igor studuje medicínu na Cambridge University. Mladší syn Vladimira Jakunina Viktor má taky v Londýně firmu a má občanství ruské a kyperské.

Rodina Jakuninů používala do loňského roku mimo jiné služby firmy GPW. Takovéto firmy zjišťují veřejně dostupné databáze a klientovi poskytnou záznamy o jeho majetku a firmách. „Pak pomohou s ukrytím takového majetku před vyšetřovateli korupce nebo novináři. Informační díry ucpou další vrstvou provázaných firem. Pro Jakuninovu rodinu jsou nepohodlné aktivity ruského opozičníka Alexeje Navalného a jeho fondu proti korupci, který už v roce 2013 zveřejnil strukturu rozsáhlého majetku rodiny,“ píše Euro.cz.

Je to skutečně pestrá a zajímavá společnost lidí, kteří se zabývají „dialogem civilizací“. Ohledně Klause a Zemana platí známé úsloví: „Ukaž mi své přátele a já ti řeknu, kdo jsi.“ Taky bychom se mohli zeptat: „A proč a nač je vlastně máte?“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora