Klaus se na srazu euroskeptiků pochlubil, že volil SPD Tomia Okamury

Bývalý prezident Václav Klaus (ČTK)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: ČTK

Václav Klaus se před několika dny pochlubil, že svůj hlas v prvním kole senátních voleb nebo v komunálních volbách dal SPD Tomia Okamury. Informaci uvedl na svém webu ve zveřejněném přepisu projevu, který přednesl na setkání europarlamentní frakce Identita a demokracie v Praze na konci září. 

„Jsem rád, že moji zemi ve vaší skupině zastupuje SPD (Ivan David, Hynek Blaško), strana, které jsem minulý víkend dal svůj hlas v komunálních volbách. Tato strana jen chybně „přeložila“ slovo demokracie v názvu vaší skupiny do češtiny jako „přímá demokracie“. Mám o tom své pochybnosti,“ pronesl Klaus.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Dále ve svém vystoupení připomněl svojí velikost a historický význam. „Jako někdo, kdo se narodil v nacistickém Protektorátu Čechy a Morava, který většinu života prožil v komunistickém Československu, kdo svým působením ve vrcholných vládních a státních funkcích bezprostředně po pádu komunismu výrazně ovlivnil historickou proměnu země od komunismu ke svobodné společnosti a tržní ekonomice a kdo stále žije a aktivně se účastní současných debat a sporů, musím říci, že při pohledu na současný svět cítím hlubokou frustraci,“ řekl Klaus a postěžoval si, že to, co nyní prožíváme, není svoboda a demokracie, ale postdemokracie.

Dále konstatoval, že není spokojený s úrovní svobody slova. „Pokud jde o svobodu slova, máme pocit, že její dnešní kvalita je srovnatelná s posledními lety komunismu,“ konstatoval Klaus. Kritizoval také výsledky komunálních voleb, kde měly opět silné slovo místní sdružení, hnutí a politické iniciativy. „Naše komunální volby se minulý víkend staly „jarmarkem marnosti“ apolitismu, hnutí a uskupení bez jakékoli ideologie,“ stěžoval si Václav Klaus starší. Dále tradičně přirovnal Evropskou unii k Sovětskému svazu a přednesl další své myšlenky v podobném duchu.


Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články