Klaus se navezl do papeže: Františkova prázdná gesta a falešný postoj

Eric Drooker

Postoj papeže Františka k migraci je falešný, jeho gesta prázdná, je přesvědčen bývalý prezident Václav Klaus. Řekl to dnes v rozhovoru ČTK s tím, že to nemůže vydýchat. Kritizoval také Evropskou unii nebo německou kancléřku Angelu Merkelovou za jejich kroky během migrační krize, ocenil naopak zásah Ruska v Sýrii.

„Pomoc bližnímu svému je hezký princip a každý si má pro sebe zvolit toho bližního svého, kterému chce pomoci, ale lhát o tom, že pomáhám milionům, desetimilionům prázdnými gesty, to já prostě nemohou vydýchat,“ uvedl Klaus, podle kterého byla Františkova výzva k přijímání uprchlíků falešná.

Hlava katolické církve vyzvala v září evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal aspoň jedné uprchlické rodiny. I v dalších svých vystoupeních František apeloval na lidskost k uprchlíkům, kteří přicházejí do Evropy. Podle Klause ale papež předvádí faleš, kterou prý exprezident nemůže přežít a vystát.

Velmi kriticky se Klaus dívá i na postup Evropské unie, která podle něj migrační krizi nezvládá a ani hypoteticky zvládat nemůže. „Já myslím, že při svém způsobu vidění světa, při svém rozložení institucí, při své totální dedemokratizaci a postdemokratizaci tak to zvládat nemůže. Já v Evropské unii žádnou naději pro budoucnost nevidím,“ uvedl.

S úsměvem prý přijal aktuální výroky německé kancléřky o uprchlících. „To se mi zdá legrační. Osoba, která výslovně vyzvala migranty k pochodu na Evropu…najednou ona se teď staví do čela opačného pohledu,“ poznamenal k vystoupení Merkelové na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU). Německá kancléřka v něm zdůraznila, že je třeba pracovat na snížení počtu běženců, kteří do EU i do Německa přicházejí.

Pokud jde o konflikt v Sýrii, odkud do Evropy přišly statisíce uprchlíků, vyjádřil Klaus přesvědčení, že kdyby nebyla americká invaze do Iráku v roce 2003, nebyl by dnešní syrský problém tak velkým. Kriticky vnímá působení Západu, „který je pořád tak hloupý, že více bojuje se (syrským prezidentem) Asadem než s islamisty“.

Naopak vítá postup Ruska. „Rusko zareagovalo opravdu v poslední době a myslím, že to byl pokus zatáhnout za záchrannou brzdu, když Západ totálně rezignoval v předchozích měsících, čtvrtletích, letech na střet s Islámským státem. To myslím, že se Rusku podařilo,“ podotkl. Věří, že to povede ke změně situace v zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články