Václav Klaus dochází už dlouhodobě k pozoruhodným závěrům. Zvláštní myšlenku vyslovil na semináři s názvem „Nejsou dnešní oslavy stoletého výročí vzniku Československa labutí písní české státnosti?“ Konalo se v autoklubu v Praze 24. října.

Václav Klaus odpovídal na jakousi otázku z publika a nechal se slyšet: „Dochází k bezprecedentnímu útoku na tři pilíře, které vybudovaly evropskou společnost. To je národní stát, to je rodina a to je jednotlivec. A souboj, neuvěřitelný útlak vůči tomu národnímu státu jsme již v historii mnohokrát zažívali. Na první pohled to není srovnatelné s Heydrichovou brutalitou, o tom nemůže být pochyb, s tou rodinou už je to zásadnější. Takový globální a fatální útok na rodinu, jaký nastal, takový tu ještě nikdy neprobíhal.“

A ještě: „Myslím si, že to, co říká ten Halík, ta zrůdnost jeho vidění světa, že on říká, když Piťha hájí tradiční pohled rodinu, tak Halík se ptá: ‚Co je to ten tradiční pohled na rodinu?‘ Já rozuměl té otázce, že to je neznámý útok, neznámá míra útlaku a útoku na evropskou civilizaci od těch Halíků. Dnes to není Heydrich, ale Halík, kdo ohrožuje celou podstatu naší civilizace.“

Takže jsme dospěli už k Heydrichovi. Že je čas od času někdo přirovnán k Hitlerovi, na to už jsme si zvykli a nebereme to tak vážně. Nakonec dojde vždycky na Hitlera. Ale Heydrich?

Každé přirovnání by mělo mít nějakou logiku, aspoň svou vnitřní. Když se někomu nelíbil návrh Kaplického knihovny, vymyslel si přirovnání k různým nelibým předmětům. Můžeme s tím nesouhlasit, ale uznáme, že tam třeba nějaká vnější podoba je. Hlásal ale někdy Halík rasovou čistotu? To není známo. Hlásal nacionalismus? Od toho jsou tu jiní. (Hádejte, kdo by to tak mohl být.) Obdivuje nějaké diktátory, ať už východní, západní nebo jižní? To také dělají jiní. Měl někdy nějakou moc? Nikdy žádnou.

Dalo by se to rozebírat podrobněji, ale celkem by stačilo Václava Klause jen citovat.Tentokrát  klausovský nabubřelý styl opět dosahoval vrcholů: „bezprecedentní útok, neuvěřitelný útlak, Heydrich, fatální útok, „Halíkové“, kteří „ohrožují podstatu naší civilizace…“ To budí dojem, že Halík nejspíš vybombardoval Drážďany a dělá pokusy na malých dětech, jinak se ta rétorická smršť nedá vysvětlit.

V Autoklubu toho dne skutečně Klaus neměl svůj den. Třeba to příště v nějakém Motoklubu nebo Tenisklubu bude lepší.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora