Klaus ukázal, jak ODS politicky dospěla, kdežto otec zakladatel se nedospěle potácí v zapšklé pseudokonzervativní politice

Václav Klaus v ECHO TV (repro ECHO TV)

Václav Klaus v ECHO TV | FOTO: repro ECHO TV

Bývalý prezident Václav Klaus v sobotním rozhovoru pro MF DNES opět po čase připomněl, proč můžeme být rádi, že s Občanskou demokratickou stranou, kterou kdysi zakládal, už v současné době nemá nic společného. Klaus a ODS jsou si dnes velmi vzdálení a je tomu tak dobře. Její předseda Petr Fiala se může radovat, že otec zakladatel svoji bývalou stranu už kritizuje jen zpovzdálí a primárně se realizuje v Trikolóře svého syna, kde vede odbornou komisi pro zahraniční politiku, a názory, které hlásá v uvedeném rozhovoru, tomu odpovídají.

Plánovanou cestu šéfa Senátu a místopředsedy ODS Miloše Vystrčila na Tchaj-wan tak exprezident nazval „klukovinou“. Podle Klause je to „výraz nevyspělosti, nedospělosti tohoto politika“. Někdejší hlava státu si ale jen o pár řádek níže nabíhá na vidle a ukazuje, jak vypadá ta pravá klukovina, nevyspělost, nedospělost a klidně to rovnou nazvěme dětinskou malicherností, dětskou umanutostí a sebestředným jájínkovstvím.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Klaus v rozhovoru říká: „Nikdy nezapomenu na moji návštěvu Číny na počátku 90. let. Teď se říká, že Zeman první… Já byl první, kdo jel do Číny, protože prezident Havel to nechtěl dělat. Čili já jsem v Číně považován za člověka, který otevřel česko-čínské vztahy!“

A pak kdo tady dělá klukoviny a předvádí nevyspělost a nedospělost. Klaus byl první v Číně: Já, já, já!!!! Já byl první, ne Zeman, já, já já otevřel česko-čínské vztahy! Je to až roztomilé, kdyby to nebylo smutné. Zkrátka kluci si poměřují své zásluhy a Klausovi to nedá, aby se nepřihlásil o ty své. Ale hlavně že bude Vystrčilovi vyčítat, že se svojí „klukovinou“ pokouší vmísit do zásadní debaty současnosti.

Pomiňme však Klausovo lpění na tom, kdo má větší zásluhy na rozvoji česko-čínských vztahů. O to se může přít s těmi, kterým na tom také záleží. Podstatnější je, co říká bývalý prezident dál. Tvrdí, že dnešní ODS nemá s tou původní vůbec nic společného. Podle Klause ten posun nastával za Mirka Topolánka a definitivně byl dokončen za Petra Fialy.

Někdejší hlava státu tvrdí, že ODS je dnes do značné míry stranou, která by v 90. letech stála jednoznačně na druhé straně barikády proti němu. Je zajímavé zamyslet se nad tím, z čeho tenhle Klausův názor vychází. O Trikolóře říká, že tu by naše země potřebovala jako sůl, a proto by si velmi přál, aby se do Parlamentu dostala, kdežto o dnešní Občanskou demokratickou stranu by si zřejmě neopřel ani kolo.

Na vyvolávání strachu postavená obrana normálního světa

ODS se samozřejmě změnila a Petr Fiala se z ní v rámci svých možností snaží dělat moderní pravicovou stranu, která se nepřiklání k zapšklé pseudokonzervativní politice a k vykonstruované, hysterické a na vyvolávání strachu postavené obraně „normálního světa“, kterou hlásá Klaus mladší. Předseda Fiala usiluje o to, aby byla moderně myslící a zároveň rozumná a neztratila zdravou konzervativní skepsi.

Přesto je otázka, jestli se ODS opravdu posunula tak moc, jak upozorňuje Klaus – anebo se spíše změnil on sám. Přece jen nedá se říct, že jeho dnešní politický domov – tedy Trikolóra – je politicky ve stejném bodě jako občanští demokraté v 90. letech. I když vzhledem k tomu, nakolik se česká politika i společnost za tu dobu změnily, velmi obtížně se to srovnává. V každém případě patří Petru Fialovi velký dík za to, že ODS dnes neprezentuje to, co Trikolóra Klause mladšího.

Vladimír Železný (repro video youtube/TV Barrandov)

Krásně je to vidět i na dalších tématech, která bývalý prezident v rozhovoru komentuje. Například si pochvaluje, jak je Vladimír Železný, který kandiduje za Trikolóru do horní komory, mimořádně politicky myslící a vyspělý člověk a že by byl určitě obohacením našeho Senátu a kéž by tam takových Železných bylo víc. I na tom se ukazuje, kdo je a není vyspělý a dospělý občanské demokraty naštěstí ani nenapadlo, že by za ně Železný vůbec mohl někdy někam kandidovat.

To samé platí, když Klaus upírá právo existovat Milionu chvilek ve chvíli, kdy z něj vypadne tohle: „Existenci Milionu chvilek si nepřeji. Považuji ji za totálně absolutně negativní, nešťastnou a jakýkoli další soud nad to je pro mě zbytečný.“

I v tomto případě je postoj občanských demokratů a Petra Fialy k Mikuláši Mináři a spol. slovy otce zakladatele mnohem dospělejší a vyspělejší a hlavně rozumnější. Jsou ochotní se s nimi potkat, normálně se bavit a spolupracovat, a přitom si udržují odstup a nenechají na sebe vyvíjet nátlak tam, kde cítí, že to je už na nich a kde jim do toho Milion chvilek už nemá co mluvit.

Zkrátka vypadá to, že ODS skutečně dospěla a za posledních několik let se vyvinula ve stranu, která nepopírá své kořeny a která se neodcizila tomu základnímu, na čem vznikla, jak se snaží tvrdit Klaus. Zároveň však nezůstává stále stejná a vyvíjí se, ovšem jiným směrem než její otec zakladatel, což je nakonec jenom dobře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]