Klaus ve svém servilním projevu v Rusku opět napadl Západ

Eric Drooker

Exprezident Václav Klaus byl pozván na mezinárodní hospodářské fórum v Sankt Petěrburgu a pronesl tam projev, ve kterém pravil, že za problémy současného světa může Západ.

„V naší části světa jsme se vypořádali s komunismem, ale místo něj jsme dostali evropský socialismus,“ říká Klaus. „Je to pro nás zklamání. Chtěli jsme něco jiného. Nynější evropský hospodářský systém je velmi vzdálen ekonomice volného trhu, parlamentní systém EU není dobrým příkladem pluralitní parlamentní demokracie… Svrchovanost národů se ztratila v celoevropských institucích.“

Nemáme prý zapomenout, že významná část našich dnešních problémů je spojena se situací Západu, kde prý dochází k postupné ztrátě identity a kulturnímu a civilizačnímu zániku a ekonomické stagnaci.

„Rusko si zaslouží šanci určit svou novou historii, najít vlastní cestu a být aktivním hráčem na mezinárodní scéně. Tragickou situaci na Ukrajině považuji za domácí ukrajinský problém (home-made Ukrainian problém),
nikoli problém ukrajinsko-ruský nebo problém mezi Ruskem a Západem,“ řekl bývalý prezident.

Proti přežitkům

Západ podle něj může také za konflikt na Blízkém východě a on sám je frustrován „přežitky z dob studené války“.

Taková kritika není od Klause nic nového. Zajímavé je jen to, jak daleko už dokázal ve své podbízivosti vůči Rusku dojít. Všechno je totiž otázka míry. Kritizovat Západ za to, že se v jeho institucích ztrácí svrchovanost národů, a říkat to zrovna v Rusku, které vojensky ohrožuje sousední zemi a její část okupuje, chce mimořádnou dávku drzosti. Označit to, co se děje na Ukrajině, za „tragickou situaci“, a nikoli podle pravdy za válku Ruska proti Ukrajině, je lež. Ruská podpora separatistům, dodávky zbraní a vojáků není žádný domácí ukrajinský problém, to je napadení cizí země. Kritizovat stav pluralitní demokracie a nezmínit útisk opozice v Rusku je velká ukázka servilnosti vůči Putinově režimu.

Také volat po tom, aby si Rusko mohlo jít vlastní cestou, je snad zbytečné. Nikdo Rusku nebrání v tom, aby dál omezovalo opozici, vyhrožovalo jadernými zbraněmi, pokračovalo v degeneraci obyvatelstva levnou vodkou, zaostávalo v ekonomice, nechávalo občany umírat kvůli nemocem a životní úrovni o mnoho let dříve, než je běžné na „upadajícím“ Západě, aby ústy důstojníků KGB vychvalovalo křesťanské hodnoty. To ať si skutečně Rusové zařídí po svém. Jenom ať na svou cestu do pekel už netahají nikoho jiného. Tedy kromě Václava Klause, toho mohou vzít s sebou, aby byl konečně jednou v životě šťastný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner