Klaus vyprávěl, jak si ho nečekaně pozval Putin, který už měl připravený tlustý fascikl o ČR

Eric Drooker

Václav Klaus křtil tento týden v pražském Luxoru svou novou knihu. Když při té příležitosti dostal z pléna dotaz na V. V. Putina, rozhovořil se: „Narozdíl od našich politiků a pisálků já Putina nedémonizuji. Já ho beru jako jednoho z lidí normálního typu, se kterými je možno racionálně mluvit. A aureola, která se vytváří kolem něj tady u nás v opožděných hlavách opožděných bojovníků s komunismem, když už se to může, kteří za komunismu většinou hodně mlčeli a teď, když se to může, tak najednou útočí hrdinně na východ od nás. Takže tenhle názor já nesdílím a nevím, co bych dalšího řekl.

archiv

Já ho beru jako racionálního pragmatického politika, který samozřejmě na leccos může mít názory jiné než my tady, kteří jsme shromážděni v tomto sále, to určitě ano, ale nemám k němu něco specifického, speciálního. Já bych zdůraznil, že on je nesmírně pracovitý, on je nesmírně připravený. A já nevím, jestli to je v téhle knížce, nebo té minulé, já jsem byl na nějaké konferenci v Moskvě a tak ze zvědavosti jsem se pozeptal našeho vyslanectví, které mě tam doprovází a pomáhá a oni se zeptali, jestli nechci domluvit setkání s Putinem… Tak jsem na šestou hodinu přijel do Kremlu, já po té konferenci, ruce v kapsách, nic a prezident jedné z největších světových zemí má před sebou takovýhle fascikl, několikaset stránkový fascikl, který už měl prostudovaný a podtrhaný na témata České republiky a on se mnou probíral jednotlivé stránky…“

To je skutečně zábavná historka. Václav Klaus se ocitne v Moskvě a bez přípravy je najednou pozván na setkání s Putinem. Jeden by řekl, že setkání s ruským prezidentem se v případě hlavy státu připravuje dlouho předem a za účasti týmů odborníků, aby to k něčemu bylo. Ale dobře, je také možné, že V. V. Putin se po nocích zabývá Českou republikou, čte si fascikly a podtrhává si v nich a když se náhodou dozví, že tak významná světové osobnost jako Klaus je v Moskvě, zatouží se s ním setkat. Některé věci nesnesou odkladu.

Jak jinak, přece to nebude tak, že je někdo z gubernie bleskově pozván k carovi, aby něco vysvětloval.

V každém případě je hezké, že má Václav Klaus s tímto politikem normálního typu tak důvěrný vztah.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner