Klausova moudra: Akce na Staroměstském náměstí má destabilizovat společnost

Exprezident Václav Klaus (ČTK)

Exprezident Václav Klaus | FOTO: ČTK

Bývalý prezident Václav Klaus své názory prezentuje dlouhodobě, naposledy tak učinil 28. října ve svém projevu na Vítkově, po němž převzal ocenění z rukou komunisty Jaroslava Vodičky. Dnes poskytl rozhovor deníku Blesk, v němž akci na Staroměstském náměstí, kde se protestovalo proti chování prezidenta Miloše Zemana, označil za pokus o destabilizaci naší země.

„Je to realita. Je to realita, která vznikla dlouhou nešťastnou souhrou okolností. A jsou mezi námi lidé, kteří chtějí za každou cenu destabilizovat poměry v naší republice. To je jejich jediný cíl. Myslí si, že při té destabilizaci najednou vznikne nějaký prostor pro ně samotné,“ uvádí Klaus s tím, že to je věc, kterou on sám sleduje již pětadvacet let.

Eric Drooker

Klaus sice prý neví, zda se v případě této akce jedná o začátek kampaně Michala Horáčka, celou věc ale označuje jako antikampaň proti Zemanovi a proti „spořádaným poměrům v naší zemi“. Exprezident ale uznává, že výběr vyznamenaných 28. října mohl způsobit nesouhlas a zdůrazňuje, že on sám nikdy podobnou věc neumožnil.

Nepříliš překvapivě je Klaus přesvědčen, že v České republice neexistuje problém, zda budeme patřit na Západ. „Na Západě už jsme a neznám žádného člověka od nejextrémnějších komunistických minulých osobností po dnešní radikální pravici, který by se chtěl jakkoliv spojovat s Ruskem nebo Čínou.To je směšná hra. Jde jedině o to, abychom s těmito obřími světovými velmocemi udržovali jako malá země přiměřeně přátelské a kooperativní vztahy. Myšlenka, že bychom chtěli nadbíhat Číně a Rusku, je lež a nevěřím, že se ti lidé nestydí, když ji používají,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]