Tak na sebe po delší době zase upozornili oba Klausové. Ten mladší tím, že v poslanecké sněmovně pronášel nehorázné výroky, starší zase zavzpomínal, jak zakládal ODS, a současnému vedení nevzkázal nic pěkného. Petr Fiala si totiž „dovolil“ odmítnout jednání Klause juniora a vzkázal mu, aby opustil poslanecký klub. Tím ovšem zažehl spor, který může dopadnou špatně pro mnohé.

Předseda Občanské demokratické strany udělal to, co se od něj očekávalo již delší dobu. Na druhou stranu bylo pochopitelné, že Fiala bude čekat do nejzazšího momentu, kdy Klaus mladší překročí všechny meze. To se stalo tento týden, i když už několikanásobné výstupy, které ukázaly, že si syn bývalého prezidenta hraje svoji vlastní hru, zasloužily větší pozornost vedení ODS.

Nyní se však začíná lámat chleba. Fiala trvá na Klausově konci v poslaneckém klubu, ten však odchod odmítá. Do konfliktu se zapojuje i poslancův papá, exprezident se zálibou v tenisu, lyžích a kancelářských potřebách. Klaus starší podle očekávání útočí na současnou ODS a vypráví o tom, jak stranu po revoluci založil v kuchyni svého bytu.

Koho to zajímá? Má to snad znamenat, že bude doživotně diktovat straně, jak se má chovat a že nesmí ostře vystoupit proti členovi, který kromě kontroverzních výroků a sebeprezentace nenabízí nic? Klaus starší sice skutečně ODS založil, ale nemůže si hrát na jejího majitele. Na rozdíl třeba od Babiše nejde o politickou firmu, ale o standardní politickou stranu.

Její předseda má absolutní právo se ohradit proti komukoliv, kdo dělá jeho straně ostudu. Fiala se totiž oproti exprezidentovi nestaví do pozice jedinečného bezchybného vůdce, který ví sám všechno nejlépe a de facto nepotřebuje žádné spolupracovníky, ale pouze sluhy, plnící jeho úkoly.

Týmová hra, kterou preferuje Fiala a v níž se občas individuálními výkony blýsknou třeba Jaroslav Kubera, Zbyněk Stanjura, Martin Kupka, Jana Černochová nebo Veronika Vrecionová, není nic pro kohokoliv z Klausovic rodiny. Základem jejich politického myšlení je totiž „jájismus“ a vyprávění kdejakých blábolů o neexistenci globálního oteplování nebo příměry k holocaustu. Tedy buďto hloupá, nebo nechutná slova.

Proč se ovšem junior takto utrhl ze řetězu právě teď? Nabízí se minimálně dvě vysvětlení. Buďto Klaus jr. zkoušel trpělivost vedení ODS a pouze přitvrdil tolik, až to přehnal, nebo je v tom vyšší cíl.

Co by totiž přineslo poslanci vyloučení ze strany a tím i ztrátu mediálního zájmu? Stvoření nové partaje, populistický program a třeba i prezidentskou kandidaturu, která by se mohla vyvinout velmi zajímavě. V ODS by se Klaus mladší kandidátem na prezidenta nikdy nestal, kdežto jinde by šance byla.

Zdravotní stav prezidenta Zemana je smutné komentovat a ozývají se hlasy, že svůj mandát nedokončí a raději si odpočine. Koho ovšem narychlo nabídnout příznivcům současné hlavy státu, tedy jednoduše přemýšlejícím lidem, kteří se neradi dívají do minulosti a žijí pouze současností? Václava Klause.

Pokud by to byl ten starší, který nevyloučil, že by se zase rád na Hrad vrátil a ukázal národu, jak je skvělý a úžasný, téměř nic se nezmění. Na málokterých věcech se totiž Klaus se Zemanem neshodnou. Jejich předstíraná rivalita je dávno tatam a nyní jsou oba prezidenti přáteli. Jen Klaus by zřejmě výraz „pasy“ používal pouze k označení cestovního dokladu.

Kdyby se do boje o prezidentské křeslo pustil egoistův syn, osloví zase jiný druh voličů. Jeho rétorika i útočné komentáře na Novinkách se jistě velmi líbí voličům SPD a určitě by nalákal i nějaké „aňáky“. Z ODS by část voličů, které nevyhovuje neagresivní styl profesora Fialy, taky hlas hodila a najednou bychom měli reálnou hrozbu.

Hrozbu, že prezidentem bude člověk, jehož slovník by se hodil tak na koncert skupiny Ortel, a ne třeba do Bílého domu nebo na summit NATO.

Čas Klausů tu už jednou byl, a to by mělo naší zemi úplně stačit. Když bude junior nakonec vyhnán z ODS, a to nejen z poslaneckého klubu, pro stranu jen dobře. Radikálnější z voličů sice patrně přejdou k SPD nebo k možné nově založené straně Klausů, jmenující se patrně EGO, ale to by byla pouze chvilková svízel.

Určitě se najde hodně těch, kterým politika Petra Fialy vyhovuje a Klaus mladší jim vadil, proto vybírali mezi jinými politickými subjekty. A právě ti vyrovnají propad, ke kterému dojde po konci VK ml. v Občanské demokratické straně.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora