Klaus s útokem na ČT neuspěl. Poslanci ho smetli ze stolu

Václav Klaus mladší (repro ČT)

Václav Klaus mladší | FOTO: repro ČT

Přesně jednu minutu z obsahu vysílání veřejnoprávní televize včera vysvětlovali radní ČT poslancům. Tolik času totiž trvala reportáž Zpráviček dětského kanálu ČT:D o obavách školáků „na Izraelem okupovaném území Palestiny“. Reportáž převzala Česká televize doslovně a z nabídky zahraničních agentur.

Popisuje, že palestinské školáky nebude mít kdo učit kvůli omezení příspěvku OSN ze strany USA. Mají prý proto chybět peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Trumpova administrativa totiž zrušila financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům s tím, že projekt OSN je chybný. Bezpečnostní experti v této souvislosti varují před zhoršením humanitární situace v Pásmu Gazy a dalším nárůstem násilí.

Právě slovo „okupace“ ve Zprávičkách na ČT:D se stalo příležitostí k dalšímu útoku na veřejnoprávní televizi v poslanecké sněmovně. Skandální rozměry pak dal redakční chybě při výběru zprávy sněmovní školský výbor pod taktovkou Václava Klause ml., který Českou televizi obvinil z „čím dál častějšího porušování politické neutralitu a snahy o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Klaus také inicioval předvolání Rady ČT na volební výbor sněmovny.

Zprávičky ČT:D řešila na udání i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která veřejnoprávní televizi upozornila dokonce na porušení zákona. V RRTV přitom dominují radní za Babišovo hnutí ANO. Před časem pozval Klaus ml. na kobereček i generálního ředitele České televize, který ale pozvání kvůli Zprávičkám odmítl. Politické zásahy do obsahu nezávislého vysílání veřejnoprávní televize totiž zapovídají zákony, generální ředitel se navíc zodpovídá jen Radě ČT.

Přesto Klausovu žádost vyslyšel šéf poslaneckého volebního výboru Stanislav Berkovec z ANO. Takzvaný mediální výbor zastupuje dolní parlamentní komoru právě ve vztahu k veřejnoprávním médiím. Bývalý redaktor televize Nova Berkovec je po neúspěšném Martinu Komárkovi už druhým předsedou stejnojmenného výboru z Babišova hnutí, jenž usiluje o zpochybnění nezávislosti České televize.

Právě Berkovec stojí za svoláním včerejší schůze poslaneckého výboru k dětským Zprávičkám. Jeho očekávání se přesto nenaplnila; Rada České televize sice připustila redakční pochybení a poslance seznámila s konkrétním posílením redakční kontroly, odmítla ale porušení zákona. Po profesionální analýze inkriminované reportáže z úst jejího předsedy Jana Bednáře a historickém exkurzu do vztahů v Pásmu Gazy pak „skandál“ smetla ze stolu i většina přítomných poslanců.

Miroslava Němcová z ODS v úvodu zpochybnila projednávání chyby v jednominutové reportáži až na parlamentní úrovni, za vyřešenou ji ale paradoxně mají i Berkovcovi kolegové za ANO Martin Kolovratník a Aleš Juchelka. Zprávičkami ČT se v parlamentu razantně odmítl zabývat i Pirát Tomáš Martínek. Ke zjevné nelibosti poslanců Okamurovy SPD naopak vyzval výbor k debatě nad praktikami Soukupovy TV Barrandov.

Eliminaci politických zpráv z obsahu ČT:D tu nakonec za Klausův školský výbor požadovala Zuzana Majerová Zahradníková. Poslankyně ODS odmítla politické zprávy na dětském kanálu stejně jako novinku ze středních škol: studentské stávky kvůli klimatu. Děti jim prý nerozumí. Podle švédské environmentální aktivistky Grety Thunbergové se tisícovky českých studentů v pátek přidaly k celosvětové studentské stávce za klima pod názvem Fridays For Future. Šestnáctileté studenty i v této souvislosti označil za děti, kterým nepřísluší politika, i poslanec SPD Španěl.

Od Petra Dolínka z ČSSD si za to vysloužil nelichotivý příměr k výroku komunistického tajemníka Štěpána v listopadu 1989. „V žádné zemi neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být,“ burácel tehdy komunista Štěpán v ČKD.

Snaha šéfů volebního i školského výboru sněmovny Berkovce a Klause vyřídit si skrze dětské Zprávičky účty s Českou televizí v úterý vyšla naprázdno. Další příležitost ale na sebe nenechá dlouho čekat. Brzy mohou být ve hře její výroční zprávy. Dvojité neschválení v parlamentu může politikům otevřít cestu k ovládnutí veřejnoprávní televize.

Ve volebním výboru dolní parlamentní komory zvítězil zdravý rozum. Na plénu poslanecké sněmovny se ale bude hrát o víc. O nezávislost versus zestátnění České televize. Uvidíme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]