Klausův Weigl nazval Ukrajinu bezednou korupční dírou. Už slyšíme potlesk z Moskvy

Jiří Weigl (ČTK)

Jiří Weigl | FOTO: ČTK

Agitační středisko působící pod názvem Institut Václava Klause nás oblažilo dalšími myšlenkami z pera Jiřího Weigla. Tentokrát jsme se dozvěděli, že za všechna ekonomická zla může vláda Petra Fialy a nikdo jiný.

Pokud jde o míru nechutnosti, tam už v Klausově organizaci dosáhli dna dávno, takže můžeme jen konstatovat, že drží směr.

„Máme po volbách, a tak má vláda pocit, že si může dovolit věci dříve obtížně představitelné. Hospodaří stejně špatně jako předchozí vláda Babišova, proti které se kvůli její rozhazovačnosti dnešní vládní strany v opozici zuřivě vymezovaly, jenom místo covidu všechno hází na válku na Ukrajině a energetickou krizi. Zatímco Babiš však stovky miliard rozdával českým občanům, dnešní miliardy plynou do bezedné korupční ukrajinské díry (jak ukazují dnešní skandály v Kyjevě) a na sanování důsledku Green Dealu, v němž náš premiér vidí – podle svých slov – velkou příležitost a toto šílenství podporuje,“ objasňuje Weigl.

(FORUM 24)

Vida, tak nakonec byl Babiš aspoň homeopaticky doceněn. Institut míní, že Babišovo rozhazování bylo pro „našilidi“. Když někdo od Klause mluví o „bezedné korupční ukrajinské díře“, nejspíš spoléhá na to, že si nikdo nepamatuje veselé tunelování za Klausovy éry. Tolik tunelů jsme tady nevyhloubili ani při stavbě metra a může to směle soupeřit s hloubícími aktivitami budovatelů římských katakomb. Označit Ukrajinu napadenou totálně mafiánským putinovským Ruskem za korupční díru, je odporné. Že tam korupci řeší i za války, je pro Ukrajinu plus. Tady si s tím v éře „zhasnutí“ jistí lidé moc hlavu nelámali. Je zajímavé, že zkorumpovaný režim Viktora Orbána v IVK nijak nekomentují. Tamní prokremelská kleptokracie přece funguje na nejryzejších konzervativních základech.

Pověst Ukrajiny taková vyhlášení samozřejmě poškozují, ale od spolku pojmenovaném po nositeli Puškinovy ceny a jednoho z užitečných idiotů, co jezdili na sedánky agenta KGB Jakunina na Rhodos, to nepřekvapuje.

Pak tam máme ještě nějaké další nesmysly.

„Zatímco Babiš si problémy nepřipouštěl, fialovci alespoň přiznávají, že mají problém. Něco dělat s rozpočtovými výdaji se jim však nechce – politické neziskovky dál čerpají stovky miliónů z veřejných peněz, miliardy na nesmyslnou inkluzi ve školách a zástupy jí vyvolaných asistentů vesele bobtnají, úředníci se dál nabírají, počty náměstků a platy politiků vesele rostou, k tomu se ještě mohutně zbrojí a valorizuje všechno možné na všech stranách…“ tvrdí Weigl ve stylu Tomia Okamury.

Konstantin Malofejev (Lous Whinston / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Tak se jen mrkněme, jak je to s těmi stovkami milionů politickým neziskovkám. Hlidacipes.org to vyčíslil třeba za rok 2020. Takže kolik kdo dostal?

CESNET (sdružení vysokých škol a Akademie věd ČR, které zajišťuje uživatelům z vědecko-výzkumného prostředí a univerzit provoz počítačových sítí) obdržel 733 milionů, Fotbalová asociace České republiky 496 milionů, Český svaz ledního hokeje necelých 238 milionů,  Horská služba ČR necelých 236 milionů, Biskupství ostravsko-opavské necelých 200 milionů (dotace na zmírnění kůrovcové kalamity a příspěvek na hospodaření v lesích), Člověk v tísni 191 milionů, Český atletický svaz 168 milionů, Česká basketbalová federace 168 milionů, Český volejbalový svaz 152 milionů, Svaz lyžařů ČR necelých138 milionů, Český tenisový svaz 137 milionů a tak dále. V první dvacítce, která končí kanoisty s 84 miliony, nějak ty „politické neziskovky“ nevidíme. Pokud za něco takového u Klause nepovažují Člověka v tísni, když tuto organizaci Putin vyhodil z Ruska.

Takže blábol. Weigl to končí výkřiky o útoku na střední třídu, který vede „Davoská elita“, kterou „Fiala a spol. poslouchají“ a „osobní automobily a svoboda pohybu již mají na kahánku“ a „teď přichází čas na soukromé vlastnictví domů a chalup“. To poslední je narážka na nápad zvýšit daň z nemovitosti. To je ovšem v podstatě obecní daň a nikoho by navrhované zvýšení skutečně nezruinovalo. Klausovci ale mají důvod pronášet teze z učebnic a cudně zapomenout, jak na tom byli lidé s bydlením v době Klausova premiérování. Regulované nájemné tady za našeho jediného „autenticky pravicového“ premiéra strašilo jak nějaká nezničitelná bílá paní nebo věčně živý Lenin.

„Nesmíme jim to dovolit,“ zvolá nakonec sebevědomě pan Weigl. Není jasné, kdo je to my. IVK? Náš lid a jeho revoluční předvoj SPD? Tajemství. Ale ani netrváme na tom, že ho musíme odhalit. Je to celkem jedno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články