KLDR dál straší zbraněmi, odpálila nejméně jednu balistickou raketu

Severokorejský vůdce Jim Čong-un (ČTK)

Severokorejský vůdce Jim Čong-un | FOTO: ČTK

Totalitní severokorejský režim nepolevuje v závodech ve zbrojení, které země v uplynulých týdnech zintenzivnila opakovanými testy různých druhů zbraní. Japonské i jihokorejské úřady totiž v úterý oznámily, že z východního pobřeží KLDR se vznesla balistická raketa či rakety. Obě země vyjadřují nad pokračujícími zbrojními zkouškami hluboké znepokojení.

O nejnovějším testu raket informovala krátce po jeho provedení jak jihokorejská, tak japonská armáda. Informace obou zemí, které se cítí činy KLDR ohroženy, se ale mírně rozcházejí – zatímco Japonsko hlásí start dvou balistických střel, Jižní Korea ví pouze o jedné, uvádí americká CNN, podle níž rakety vzlétly z přístavního města Sinpo na východním pobřeží KLDR. V Sinpu je také základna severokorejských ponorek.

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

„Nejnovější činy Severní Koreje ohrožují bezpečnost a mír v Japonsku i celém regionu. Navíc pokračující starty balistických raket představují zásadní výzvu nejen pro Japonsko, ale pro celou mezinárodní scénu,“ nechal se slyšet vysoce postavený japonský generál Jošihiko Isozaki, podle nějž odstartovaly ze Sinpa dvě balistické střely. Ty se následně zřítily do Japonského moře.

Isozaki zdůraznil, že zbrojní testy prováděné KLDR jsou nejen „politováníhodné“, ale že také porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jak připomíná britská BBC, mezinárodní sankce zakazují Pchjongjangu testovat právě balistické rakety a také jaderné zbraně. Odpálení balistických střel přichází ve chvíli, kdy se v Soulu mají setkat zástupci tajných služeb USA, Japonska a Jižní Koreje a řešit právě situaci v KLDR. Zároveň se tento týden v jihokorejské metropoli koná největší vojenský veletrh v historii země, na němž má být odhalena mimo jiné nová stíhačka a další zbraňové systémy.

Pro Severní Koreu je úterní vypuštění balistických střel jen další v dlouhé řadě zbrojních testů. V předchozích týdnech a měsících se režim Kim Čong-una pochlubil mimo jiné novým typem hypersonické (nadzvukové) rakety a protiletadlovým obranným systémem. Zároveň ovšem severokorejský vůdce hovoří o tom, že si nepřeje válku na poloostrově a že stojí o přátelské vztahy s Jižní Koreou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články