Klesá počet úmrtí s covidem-19 u osob nad 80 let a počet nákazy u zdravotníků, oznámil Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) (ČTK)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na páteční tiskové konferenci informoval o tom, že od 16. dubna bude do EU dodávána vakcína od firmy Johnson & Johnson. Znamená to, že v dubnu budou do ČR dodány tyto vakcíny pro desítky tisíc osob, uvedl. Podle Blatného také klesá počet úmrtí s covidem-19 u osob nad 80 let a počet nákazy u zdravotníků.

Nadále budeme pokračovat ve stejné očkovací strategii. Funkčnost očkovací strategie se podle ministra Blatného odráží právě v číslech a poklesu úmrtí. Průměrný nárůst počtu pozitivně testovaných je 10 000, doplnila později hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

V rychlosti očkování si podle Blatného nevedeme špatně, naopak v porovnání s dalšími evropskými státy „zaujímáme pěkné místo“. V ČR je údajně naočkováno vždy více než 80 % z dodaných dávek. Údajně jsme na tom lépe než Slovensko, Francie i Německo. „Chci znovu upozornit na to, že nikde neleží žádné dávky,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Úspěšně probíhá i očkování osob s chronickým onemocněním. Od středy 22. března se budou moct očkovat i chronicky nemocní, kteří nespadají do současně očkované věkové kategorie. Zájemce se bude registrovat pomocí centrálního rezervačního systému. Očkovat budou i praktičtí lékaři. Problémy, jako nedodávání dávek praktickým lékařům, se řeší. Nově se bude moct registrovat pomocí několika způsobů: kódu a rezervačního systému, ambulantního lékaře či nemocnice, kde je chronicky nemocný sledován. Ministr Blatný zdůraznil i bezpečnost vakcíny od firmy Astra Zeneca.

Se zprávou o pozitivním výsledku testu nově občan obdrží i odkaz na sebetrasovací dotazník. „Opravdu vyplňujte sebetrasovací dotazníky, ochráníte tím nejen sebe, ale i okolí,“ apelovala hlavní hygienička Svrčinová.

Podle hlavní hygieničky přijatá protiepidemická opatření fungují, situaci se podle ní podařilo stabilizovat. Za pomalejším poklesem počtu nových případů je i povinné testování ve firmách, díky kterému se podařilo odhalit 21 ohnisek nákazy ve firmách. „Testujeme denně 200.000 až 300.000 osob v průmyslu. I kdybychom odhalili jen jedno procento, tak je to 2000 až 3000 lidí. To se projevilo zejména v průmyslových regionech,“ uvedla Svrčinová.

Ministr Blatný v závěru zdůraznil, že očkovaní představují minimální hrozbu pro sebe a své okolí. Postupně se také budou rozšiřovat možnosti, které očkovaní budou mít. „Berte to nejen jako fakt, který plyne z toho očkování, ale i jakousi motivaci pro ty lidi, kteří se rozhodují,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.  „Protože očkování je tou jedinou cestou, jak z této šlamastiky ven.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]