Kleslová prý našla Peroutkův článek. Naletěla na vtip

Literární kritik Jaromír Slomek je autorem falza, na něž naletěla starostka Prahy 10 Radmila Kleslová z hnutí ANO.

Tato dlouholetá pracovnice komunistické Státní bezpečnosti projevila velkou radost, že může prezidentovi pomoci dokázat Peroutkovu špatnost. Zveřejnila na svém facebookovém profilu bombastickou zprávu, že našla ve vile Karla Čapka stránku z časopisu Přítomnost, na jehož potrhané titulní straně je dlouho hledaný článek „Hitler je gentleman“. Na existenci tohoto článku totiž trvá již dlouhé měsíce prezident Miloš Zeman, podle něhož je důkazem Peroutkova morálního selhání.

Během dne se však ukázalo, že jde o vtip literárního historika Jaromíra Slomka, který chtěl pobavit jen úzký okruh návštěvníků vily Karla Čapka. Radmila Kleslová ale zprávu o skvělém nálezu rozšířila a z případu se stala mnohem větší show, než autor falza zamýšlel. Svého omylu se starostka držela i poté, co odpoledne zveřejnil novinář časopisu Týden Petr Kolář, že autorem je jeho kolega. Slomek totiž v Týdnu vede korektornu. Údajně se k případu vyjádří v připravovaném autorském článku.

Babišova nejbližší spolupracovnice v hnutí ANO Radmila Kleslová trvala na svém omylu. Sdělila, že se nejedná o žádný cílený podvrh, natož o žert. Tiskový mluvčí městské části Prahy 10 Vít Novák sdělil v odpoledních hodinách redakci Svobodného fóra k případu toto: „Žert to rozhodně není. To bychom si nedovolili na takové posvátné půdě, jakým je pro nás vila Karla Čapka. Dokument jsme našli dnes asi v 11 hodin dopoledne, kdy byla vila plná novinářů. První jsme to uveřejnili my na našem Facebooku. Věrohodnost posoudí Národní památkový ústav.“

Na přímou otázku, zda nám paní starostka Kleslová ukáže nalezený dokument, mluvčí odmítl odpovědět. Písemné stanovisko starostky zde publikujeme v podobě, v níž nám jej tiskový mluvčí osobně předal:

Písemné stanovisko starostky Prahy 10 Radmily Kleslové z hnutí ANO.

Písemné stanovisko starostky Prahy 10 Radmily Kleslové z hnutí ANO.

 

Zde je status Radmily Kleslové, kterým nález článku oznámila veřejnosti:

Peroutkův článek je na světě. Našla jsem ho s kolegy v Čapkově vile, kterou v loňském roce koupila radnice Prahy 10.

Posted by Radmila Kleslová on 29. červen 2015

Článek „Hitler je gentleman“ je na titulní stránce Přítomnosti umístěn „vlevo dole“, přesně tak, jak to popisoval prezident Miloš Zeman, který je přesvědčený o existenci tohoto článku. V titulku, který údajně našla Radmila Kleslová, je přitom překlep ve jméně – místo FERDINAND PEROUTKA je označen „FERDINAD“ PEROUTKA. Taková chyba by se ale mohla u zvláštního vydání novin přihodit.

Věrohodnost nálezu paradoxně zásadně odmítl muž, který měl přitom za úkol jej najít, tedy mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Stal se tak vlastně odborníkem na případnou pravost článku. Svobodnému fóru Ovčáček doslova sdělil: „Mám k tomu jen dvě věci: Za prvé, 28. 10. 1938 byl pracovní den. Žádné zvláštní vydání tedy nevyšlo. A za druhé, když se pozorně podíváte na ten utržený papír, tak vidíte, jak je krásně zažloutlý, ale v místě přetržení je bílý. To je druhý jasný důkaz falza.
V podvečer pro náš portál Ovčáček prostřednictvím sms ještě dodal: „Představitelé Prahy 10 se stali obětí, dle mého názoru nemístného, žertu. Případné další žertéře mohu ujistit, že se mnou tak lehkou práci jako s Prahou 10, vzhledem k mým znalostem dobových reálií, mít nebudou.“

ČTK,

Tomu, že jde o falzifikát, nasvědčoval názor počítačových odborníků. Titulek článku je prý vytištěn novodobým fontem „tahoma“, které je podobné, ale nikoli totožné s písmem používaným v Přítomnosti.

Autor podvrhu Jaromír Slomek prokázal, že dobře zná Peroutkovo vyjadřování i styl. Zinscenoval totiž celý případ s objevením článku tak, že titulek „Hitler je gentleman“ je myšlen jako hořká ironie. Tedy nikoli jako oslava Adolfa Hitlera, jak to interpretoval prezident Miloš Zeman během svého projevu na mezinárodní konferenci o bezpečnosti, kde mluvil o příchylnosti intelektuálů k totalitním vůdcům.

Autor falza si dal na svém díle záležet. Posuďte sami:

Přítomnost

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner