Kleslová se vrací. Lobbistka Agrofertu za biopaliva znovu ve sněmovně

ČTK

Bývalá místopředsedkyně ANO a exstarostka Prahy 10 Radmila Kleslová | FOTO: ČTK

Dobří lobbisté se vracejí, chtělo by se parafrázovat. Bývalá Babišova pravá ruka Radmila Kleslová, jež se musela přechodně stáhnout kvůli aférám s trafikami, nastupuje jako asistentka poslance Patrika Nachera. V této roli se už proslavila jako lobbistka Agrofertu za zvýhodnění biopaliv.

Eric Drooker

Překvapivou zprávu o „velkém návratu“ Kleslové do parlamentní politiky přinesl server Lidovky.cz (9. 10. 2018). Potvrdil ji samotný Nacher, nově zvolený šéf pražských zastupitelů ANO. Vysvětlil, že mu bude pomáhat s legislativním procesem, s čímž má bohaté zkušenosti z doby, kdy byla ještě členkou ČSSD.

Doba se mění

Kleslová uvedla, že s Nacherem spolupracuje od jeho loňského zvolení do poslanecké sněmovny, kdy ji oslovil, aby mu jako právnička pomohla s přípravou zákonů. Tato symbióza je o to překvapivější, že Nacher dříve patřil do tábora primátorky Adriany Krnáčové, která před třemi lety sváděla s Kleslovou nemilosrdné boje, otřásající celou pražskou koalicí.

Tehdejší místopředsedkyni ANO a hybatelku pražského zákulisí Kleslovou potopila kauza statisícových odměn z řady městských a státních podniků. Andrej Babiš tehdy Krnáčovou, kterou sám přivedl, opakovaně podržel. Její protivnici nakonec odsunul do pozadí, když se musela vzdát všech funkcí. Dnes se karta obrátila.

Radmila Kleslová kandidovala na druhém místě kandidátky v Praze 10 a bylo zřejmé, že ji šéf hnutí ANO znovu vzal na milost. „Novináři vedli proti paní Kleslové úspěšnou kampaň. Anonymní trestní oznámení byla ale nesmyslná, ona se očistila a já s její kandidaturou nemám vůbec žádný problém,“ obrátil letos v květnu.

ANO však skončilo v městské části Praha 10 za očekáváním na čtvrtém místě a sen Kleslové o návratu do vedení radnice, kde dříve působila jako starostka, se rozplynul. Už tři dny po volbách se objevila zpráva, že její spolupráce s Patrikem Nacherem přejde do oficiální roviny. To je ovšem pozoruhodný comeback jedné ze zakládajících osobností hnutí ANO.

Rozvědčice Lia

V článku na serveru Lidovky.cz zaujme kuriózní ostýchavost autora Ondřeje Koutníka, když jen našlapuje kolem kontroverzní minulosti nové poslanecké posily. „Podle několika médií byla Kleslová před pádem komunismu členkou komunistické rozvědky,“ napsal doslova s tím, že politička vědomou spolupráci se Státní bezpečností odmítá.

Mezi těchto „několik médií“ ovšem patřila i Babišova Mladá fronta DNES, která informaci, že pražské ANO povede špiónka Státní bezpečnosti, přinesla už v únoru 2014. Kleslová byla podle archivních záznamů příslušnicí elitní složky komunistické špionáže – rozvědky. Byla evidována v roce 1988 pod krycím jménem Lia, přičemž měla za úkol nábor nových kádrů a jejich výchovu pro špionáž.

Konstrukci o nevědomé spolupráci své bývalé spolupracovnice nabourává samotný Andrej Babiš na jedné z loni zveřejněných Šumanových nahrávek.

„Kleslová, která byla v rozvědce, kterou cvičili, aby byla žena našeho špiona. V Londýně. Měli jsme tehdy nejlepší špiony. Tak šla 14. listopadu 1989 na tiskovku a ministr vnitra jí řekl: Radko, ne ne, ty už sem nechoď,“ vyprávěl zasvěceně o závěrečné fázi jejího předlistopadového angažmá. Že by jen tak mluvil do větru?

Práce pro Agrofert

Ještě zajímavější je následující dlouhodobá práce Kleslové pro Agrofert. Traduje se o ní, že jako lobbistka a znalkyně agrochemických zákonů dokázala významně pomoci Babišově byznysu. Přiznává to sama veřejně, přičemž ve známost vešel její lobbing za podporu biopaliv.

„Jsem pyšná, že se mi to podařilo poslancům vysvětlit, v čem je jeho prospěšnost. To je moje parketa,“ popisovala v únoru 2015 pro Deník, jak pro Agrofert lobbovala za zákon o pohonných hmotách v roce 2009.

ČTK

Tehdy pracovala jako asistentka takřka neznámého poslance ČSSD Miloslava Souška a byla považována za Babišovu spojku v parlamentu. Soušek nakonec prosadil pozměňovací návrh, že do pohonných hmot se mají přimíchávat biopaliva vyrobená pouze z řepky. To plně nahrávalo aranžmá Agrofertu a jeho nového provozu Preol v Lovosicích, na který navíc dostal daňové úlevy v celkové výši 600 milionů korun.

Soušek tehdy přiznal, že mu tento návrh připravila jeho asistentka Kleslová, a majitel Agrofertu nezakrýval, že za biopaliva lobboval i osobně. Ve hře byl miliardový byznys, to se vyplatí. Nešlo náhodou o čítankový klientelismus „Palerma“, proti kterému později protestní hnutí ANO napřelo všechny síly?

Dnes se Kleslová vrací na místo činu. Babiš na věrné služby nezapomíná a nějaká „parketa“ se jistě znovu najde. Že přichází zrovna k nedávnému oponentovi Nacherovi, to je už jen projev bizarních a nesrozumitelných procesů uvnitř hnutí ANO.

Nějaké problémy s trafikami, i když hnutí ANO slibovalo, že se bude chovat jinak než tradiční politici? To přece byla jen nesmyslná mediální kampaň.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner