Generální tajemník OSN António Guterres na klimatické konferenci COP27 v Egyptě: „Lidstvo má na výběr: buď spolupracovat, nebo zahynout. Je to buď pakt klimatické solidarity, nebo kolektivní sebevražda. Emise skleníkových plynů stále rostou. Globální teploty stále rostou. A naše planeta se rychle blíží ke kritickým milníkům, které způsobí, že klimatický chaos bude nezvratný. Jsme na cestě do klimatického pekla a nohu držíme na plynu. Lidstvo má na výběr: buď spolupracovat, nebo zahynout. Je to buď pakt klimatické solidarity, nebo kolektivní sebevražda.“
Když to samé před třemi lety říkala Greta Thunbergová, ultrakonzervativci, incelové a fosilní lobby hýkali, že se nenechají poučovat od šestnáctileté holky. Greta však dokázala globálně zviditelnit klíčový problém lidstva ve 21. století a nutnost jeho řešení na globální úrovni. (Mezitím se Greta vydala cestou proklínání kapitalismu, což už je jiné téma.) Klimatická konference OSN (snad ironicky konaná v Egyptě, vyhlášeném prasáctvím svého odpadového hospodaření) definovala dekarbonizaci a šetrnou civilizaci jako prvotní globální problém, který buď vyřešíme, nebo vyhyneme.
Nejdůležitější závěry konference jsou, že vyzvala k dohodě mezi nejbohatšími a nejchudšími zeměmi, aby se urychlil odchod od spalování fosilu. A že ti bohatí musejí pomoci chudým s přechodem ekonomicky. To opět oživuje myšlenku, zda bychom za peníze v EU plánované na elektromobilitu neměli radši postavit Indům a Brazilcům jaderné elektrárny a prodávat jim proud z nich za devadesát procent ceny, kterou platí za proud z fosilu. Emise CO2 by to snížilo více a rychleji než zákaz spalovacích motorů v EU.
Dalším důležitým výstupem je výzva ukončit spalování nejproblematičtějšího zdroje CO2 – uhlí – do roku 2040. Státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy bohatší, by ale měly odstavit uhelné elektrárny už do roku 2030. Francouzský prezident Emmanuel Macron připomněl, jak na téma klimatu dolehla ruská agrese proti Ukrajině: „Neobětujeme své klimatické závazky kvůli energetickým hrozbám Ruska.“ Německý kancléř Olaf Scholz dodal, že přechod od fosilu je i kvůli ruskému napadení Ukrajiny naprosto nezbytný. Proto je těžko pochopitelné, že na summit pustili ruské…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.