Klimatičtí aktivisté polili olejem Klimtův obraz. Můžeme jen doufat, že malba nebyla poškozena, vzkázalo muzeum

Dílo bylo za sklem a zatím není jasné, zda byl obraz poškozen. (Letzte Generation Österreich / se souhlasem)

Dílo bylo za sklem a zatím není jasné, zda byl obraz poškozen. | FOTO: Letzte Generation Österreich / se souhlasem

Klimatičtí aktivisté ze skupiny Letzte Generation v úterý dopoledne polili ve vídeňském Leopoldově muzeu olejem obraz rakouského malíře Gustava Klimta Smrt a život. Dílo bylo za sklem a zatím není jasné, zda byl obraz poškozen, informovala agentura APA. Podle ní skupina svou akcí protestuje proti novým ropným a plynovým vrtům.

Ekologičtí aktivisté v poslední době provádějí podobné protestní akce ve významných muzeích a galeriích často. Letos mimo jiné hodili bramborovou kaši na obraz francouzského malíře Clauda Moneta v postupimském muzeu Barberini, vychrstli rajčatovou polévku na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha a přilepili se k řadě dalších uměleckých děl v galeriích od australského Melbourne po Řím.

Skupina se svým nejnovějším počinem pochlubila na twitteru. „Lidé Poslední generace dnes v Leopoldově muzeu potřísnili Klimtův obraz Smrt a život olejem. Nové ropné a plynové vrty jsou rozsudkem smrti pro lidstvo,“ napsala. Jedna osoba se navíc přilepila na ochranné sklo.

V Leopolodově muzeu byl v úterý volný vstup. Navzdory kontrolám se aktivistům podařilo dovnitř propašovat tekutinu v termosce ukryté pod oblečením.

„Můžeme jen doufat, že malba nebyla poškozena,“ uvedlo muzeum. Na místo dorazila policie, některé místnosti byly pro návštěvníky uzavřeny. Tekutina byla z ochranného skla smyta.