Klip ruských rapperů opěvujících Kreml nasbíral rekordní počet záporných laiků na youtube

Instagram

Rekordně neúspěšný moskevský rapper Timati s Vladimirem Putinem | FOTO: Instagram

Rusko má svůj rekord na Youtube. Rapová píseň hiphoperů Timatiho a Gufa se stala nejhůře přijatým ruskojazyčným videem za existenci tohoto videokanálu. Písni „Moskva“ dalo palec „dolů“ za pouhé tři dny od zveřejnění více než 1,4 milionu uživatelů. Tvůrci proto své video 10. září raději stáhli.

Píseň velebí Moskvu i ruský režim, pohrává si s komunistickými symboly, posmívá se protivládním demonstracím a vyzdvihuje, že se v ulicích ruské metropole nekonají pochody homosexuálů. Klip, jehož pohnutý osud popsal server The Moscow Times, rappeři uveřejnili 7. září na Den Moskvy, věnovaný výročí založení města a současně den před volbami do městského zastupitelstva, moskevské dumy.

Youtube

Klip „Moskva“ náležitě využívá možností dronu

Právě s ohledem na toto načasování čelili zmínění rappeři na sociálních sítích podezření, že si tuto píseň objednala a zaplatila ruská vláda, což ale hudebníci popírají.

“Hoši za svůj honorář vděčí všem moskevským daňovým poplatníkům, kteří se na ně složili z vlastních kapes,“ poznamenal jeden známý blogger na twitteru, zatímco další odtušil, že cílem písně bylo vzbudit v lidech respekt k držitelům moci.

Velký ohlas zaznamenal tweet, který vývoj posledních měsíců shrnul následovně:

„Dvě nejtupější strategie Kremlu: 2. Ztlouci lidi na ulici pendreky, aby vzhlíželi k vládě. 1. Vypustit Timatiho video, aby lidi vzhlíželi k vládě.“

Timati v reakci na mocné opovržení, které ho stihlo, reagoval zmatečně. Jak dílem dohledala také BBC, nejprve napsal, že se za svou skladbu o Moskvě nestydí a že ji nenahrával na ničí objednávku. Tuto svou reakci nicméně posléze smazal a připustil, že byl text přehnaný. „Překonal jsem rekord, o nic takového jsem ale nestál. Nechtěl jsem se nikoho dotknout,“ prohlásil o písni, v níž ovšem zaznívají věty jako „Nechodím demonstrovat a nevy..ám.“ nebo „Dám si burger na (moskevského starosty) Sobjaninovo zdraví ,“ což po létě plném masových demonstrací i proti městskému zastupitelstvu zjevně nepadlo na úrodnou půdu.

Youtube

Bolševických symbolů je v klipu víc

Timati měl ale přesto pocit, že nakonec Moskvany přesvědčí o svých nezištných pohnutkách.  „Miluji své město. A teď vypadá nejlépe za celých těch 36 let mého života, za což jsem neskonale vděčný těm, kteří to umožnili,“ vyznal se ze svých citů k Putinově administrativě. „Dnes je módní stěžovat si na vládu, já mám ale svůj vlastní názor,“ vzkázal Timati kritikům přes instagram. A neodpustil si ani následující závěrečnou doušku: „Raději než chodit na demonstrace byste měli pracovat a zdokonalovat se,“ vzkázal veřejnosti rapper, který své video stáhl s vysvětlením, že tak chce zastavit vlnu negativity.

Timati je známým podporovatelem Putina. Při různých příležitostech se s ním vyfotil a jeho režimu vyslovil podporu na provládních demonstracích.

Autor jednoho z mnoha tweetů, v nichž zaznívá podezření, že klip rappeři natočili na objednávku, v písni vidí odraz hlouposti Kremlu. „Moc mě pobavilo zjištění, že géniové z moskevské radnice jsou natolik odtržení od reality, až doopravdy uvěřili, že Timatiho songem vyřeší své problémy,“ stojí v něm. „Běda, Timati nechodí na demonstrace. Nu, to tedy opravdu znamená, že s tím seknou i všichni ostatní,“ utahoval si z Putinova rappera další z uživatelů.

Timatiho parťák Guf, který na instagramu nasbíral na 1,6 milionu sledujících, to vzal z jiného konce a na kritiku zareagoval omluvou. Vysvětlil, že ho podvedli. „Jsem v šoku. Moc mě to mrzí. Netušil jsem, že následujícího dne mají být volby do zastupitelstva,“ dodal. „Tentokrát se vám musím upřímně omluvit. Jsem hrdý na mladé lidi, kteří jsou mezi námi, zajímají se o politiku a vyhlížejí světlejší zítřky,“ uzavřel smířlivě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner