Klokánek Bimbo, šek a Dobrý čáp aneb Milionový politický kýč na Čapím hnízdě

Miloš Zeman a Andrej Babiš s dětmi a Ladovým obrázkem Dobrého čápa na Čapím hnízdě (ČTK)

Miloš Zeman a Andrej Babiš s dětmi a Ladovým obrázkem Dobrého čápa na Čapím hnízdě | FOTO: ČTK

Nejprve Andrej Babiš předvedl lidem dojemnou péči o čerstvě narozené slůně a společně s primátorkou Krnáčovou křepce vykydal sloní trus v pražské zoo. Pak přišlo na řadu ještě dojemnější poděkování dvojčátek Pavlíka a Jessiky na facebooku „strejdovi“ za to, že se díky jeho penězům na umělé oplodnění maminky mohla narodit. Teď vytvořil Andrej Babiš další znamenitý marketingový produkt pro dojetí citlivější a politicky méně vnímavé části veřejnosti. Tentokrát tak učinil v dělné spolupráci s prezidentem Milošem Zemanem. Ten dostál svému březnovému slibu a navštívil Babišovu luxusní venkovskou rezidenci Čapí hnízdo.

S sebou si pan prezident přivezl tři stovky dětí z takzvaných „Klokánků“, o něž se stará Fond ohrožených dětí. Klokánkům, které se vinou svého špatného hospodaření ocitly před časem na pokraji krachu, věnoval Miloš Zeman koncem loňského roku 2,5 milionu korun ze svého Fondu na splácení státního dluhu, když ucítil s citlivostí sobě vlastní jejich potenciál využitelný pro akce, jako byla ta dnešní na Čapím hnízdě.

Po příjezdu početné delegace Miloše Zemana, tří stovek dětí s doprovodem, Martina Nejedlého, Jiřího Ovčáčka, šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta a hradní ochranky na Čapí hnízdo se už jen hrnuly samé krásné zážitky a radostné události jedna za druhou. Nejprve Andrej Babiš svezl Miloše Zemana po farmě, která vlastně vůbec není jeho, v elektrickém vozíku a kromě zvířat mu ukázal na fotografiích jednotlivé etapy historie areálu.

Pak Miloš Zeman společně s dětmi pokřtil tři klokaní mláďata. Pan prezident vysvětlil, že při podobných příležitostech dává všem zvířatům jména Bimbo, mimo jiné proto, že si tak říkali s někdejším ministrem kultury, nebožtíkem Pavlem Dostálem. Původně prý uvažoval o jménu Ignác, ale nakonec si to rozmyslel, protože by se mohli urazit jezuité kvůli svému zakladateli Ignácovi z Loyoly. Dalším dvěma malým klokánkům daly děti jména Kayla a Naila.

A nakonec přišla ta úplně nejlepší zpráva: Andrej Babiš oznámil, že „Klokánkům“ věnuje milion korun, načež předal předsedovi Fondu ohrožených dětí Janu Vaňkovi symbolický šek na tuto částku. Zkoprnělý Vaněk, který o takové porci marketingového dobra prý dopředu nevěděl, se zmohl na poměrně diplomatickou odpověď na otázku novinářů, zda se necítí být zneužitý v kauze Čapího hnízda: „Ti, co to budou vyšetřovat, nechť to vyšetří zdárně. A myslím si, že děti si užily ten pobyt tady maximálně.“ Za to ho přece nikdo nemůže ani vyhodit z práce, ani odsuzovat. A všechno ostatní mu přece muselo být jasné předem.

Na závěr krásného dne Miloš Zeman věnoval Andreji Babišovi citlivě zvolenou litografii od Josefa Lady nazvanou „Dobrý čáp“ a upozornil na to, že čáp na obrázku má na nohou zavěšeného klokánka (na obrázek se podívejte v galerii Jiřího Ovčáčka na konci článku). Poté pan prezident učinil zápis do pamětní knihy Čapího hnízda. Na ten bude jistě farma, kterou Andrej Babiš vybudoval výhradně pro radost dětí ze zvířátek a dospělých návštěvníků z krás středočeského venkova, ještě dlouho právem hrdá.

Pokud někdo říká, že se prezident Zeman stal první hlavou státu v Evropě, která otevřeně schvaluje podivné zacházení s evropskými dotacemi, a že se pánové Babiš a Zeman v boji za očištění Čapího hnízda schovávají za opuštěné děti z „Klokánků“, což je nejen mimořádně populistické, ale především zoufale zbabělé, je to nenapravitelný škarohlíd a zavilý pesimista a škůdce. Děláme to velice neradi a nic z toho nemáme, ale musíme popravdě napsat, že k tomuto tvrzení se propůjčil místopředseda ODS Martin Kupka.

Další známý vyvrhel, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, si pak dovolil na adresu krásného setkání na Čapím hnízdě dokonce nejapně zažertovat, když napsal: „To bude dnes jízda do Čapího hnízda! V bráně budou srážet paty klokani i surikaty. Ze vzájemné dohody vyplynou jen podvody.“ Však mu dal také mluvčí pana prezidenta Zemana na facebooku okamžitě za vyučenou.

Pravda je taková, že z oficiózního a ryze formálního vztahu prezidenta republiky a místopředsedy vlády se zásluhou řady okolností zrodilo přátelství či spíše cosi jako osudová přitažlivost, z níž se dnes radovaly opuštěné děti z „Klokánků“ i zvířátka z Čapího hnízda. A my ostatní se z něj budeme radovat ještě hodně dlouho tak, až nám z toho půjde hlava kolem. Prezidentův mluvčí Ovčáček dokonce exkluzivně prozradil, že už si Miloš s Andrejem tykají!

Na úplný závěr jsme nechali to nejlepší z nejvřelejších emocí, totiž jak dnešní zdařilou akci na Čapím hnízdě viděl a zadokumentoval slovem i obrazem její přímý a vděčný účastník Jiří Ovčáček. Jeho dojmy a pocity zprostředkováváme v ucelené a autentické podobě tak, jak je vylíčil na facebooku, abychom nekazili celistvý zážitek z bravurního marketingu. Děkujeme panu Ovčáčkovi za znamenitou reportáž!

Reportáž Jiřího Ovčáčka

Ovčáček-12

Ovčáček-11

Ovčáček-10

Ovčáček-09

Ovčáček-08

Ovčáček-07

Ovčáček-06

Ovčáček-05

Ovčáček-04

Ovčáček-03

Ovčáček-02

Ovčáček-01

Ovčáček-00

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]