Klub na obranu demokracie: Hysterie problémy neřeší, ale prohlubuje

Je naléhavě potřeba si ujasnit, co konkrétně nyní nejvíce ohrožuje naši demokracii.  (ČTK)

Je naléhavě potřeba si ujasnit, co konkrétně nyní nejvíce ohrožuje naši demokracii. | FOTO: ČTK

Klub na obranu demokracie vydal v pátek večer prohlášení k politickému vývoji a revoluční náladě kolem oslav státního svátku 28. října. Konstatuje v něm, že výzva předních českých umělců a osobností kulturního života, shromážděných v „Petičním výboru na obranu demokracie“, není smysluplnou a racionální akcí. Proti nebezpečí, které českou demokracii ohrožuje už čtyři roky a ohrožuje ji čím dál vážněji, nelze stavět kýč a hysterii.

Klub na obranu demokracie k „týdnům občanského neklidu“

V pátek 28. října vyzvali přední čeští umělci, shromáždění v „Petičním výboru na obranu demokracie“, českou veřejnost ke společným akcím: k pořádáním občanských shromáždění, k veřejným diskusím, k organizacím výzev a v případě nutnosti i ke stávkám. Jejich smyslem má být ochrana demokracie. Další kroky mají občané společně zvážit na náměstích 17. listopadu.

Představitelé výboru, herci Jiří Bartoška a Vojtěch Dyk, uvedli ve svém veřejném vystoupení mj., že „naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí“, a vyzývají: „Chraňme společně demokratický charakter státu“. Jde mj. o naši příslušnost mezinárodnímu demokratickému společenství.

Podobné důvody, přesvědčení, že naše demokratické svobody jsou ohroženy, že je třeba chránit demokratický charakter České republiky a naši příslušnost k demokratickému Západu, nás před třemi roky vedly k tomu, že jsme založili náš klub. Od té doby se podle našich sil a schopností snažíme k tomuto cíli pracovat pořádáním veřejných diskusí i organizováním podpisových výzev. V tomto smyslu jsme také připraveni připojit se k jakékoli smysluplné racionální společné akci s dalšími.

To, co nyní osobnosti našeho kulturního života vyhlásily, ovšem takovou smysluplnou a racionální akcí vůbec není.

Za prvé, setrvale naprosto nevhodné chování prezidenta Zemana a nynější servilní prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ke vztahům s Čínskou lidovou republikou jsou sice nápadnými, významnými ale nikoli hlavními projevy hluboké politické krize, která už čtyři roky zmítá Českou republikou. Její podstatou je postupný rozklad české demokracie, jenž vytvořil prostor pro nástup multifunkčního aglomerátu Andreje Babiše, současně obří firmy, silného politického uskupení a mohutné mediální lobby, aglomerátu, který usiluje o mocenský monopol. Nejvyšší ústavní činitelé nesou ani připraveni, ani ochotni se bránit jak před vnějším, tak před vnitřním ohrožením naší demokracie, a to druhé, podstatné ohrožení iniciativa umělců ani slovem nezmiňuje.

A za druhé: kýčovité přehrávání „sametové revoluce“ z roku 1989 tento hlavní problém naopak zakrývá. Je to pokus vyvolat masovou hysterii a vytvořit falešnou iluzi národní jednoty v situaci zcela podstatně odlišné od té v roce 1989.

Proti nebezpečí, které české demokracii už čtyři roky hrozí, nelze stavět kýč a hysterii. Hysterie problémy neřeší, ale prohlubuje. Řešení bude dlouhé a bolestné, a jeho základem nemohou být rozčilená náměstí, ale soustavná práce na všech úrovních politického života. Budeme v ní za všech okolností pokračovat.

Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost
šéfredaktor Svobodného fóra Pavel Šafr

V Praze dne 28. října 2016

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]