Klub na obranu demokracie navrhuje 17. listopadu místo oslav smuteční korzo

Lenka Smětáková

Bohumil Doležal, předseda Klubu jna obranu demokracie | FOTO: Lenka Smětáková

Klub na obranu demokracie se rozhodl připomenout 30. výročí sametové revoluce smutečním korzem. Podle organizátorů totiž není co oslavovat, naopak bychom si měli připomenout, že jsme přišli o demokracii, kterou jsme právě před třiceti lety získali. Přinášíme celé vyjádření k chystané akci.

Smuteční korzo 17. listopadu

Demokracii, kterou jsme před třiceti lety získali, dnes ztrácíme.

Letos oslavíme svátek 17. listopadu poprvé pod jeho novým jménem: „Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva“. KOD proti změně názvu protestoval a pod protest sebral několik tisíc podpisů. Byli a jsme toho názoru, že nový název zamlžuje a znejasňuje to, co pro nás svátek znamená a má znamenat v první řadě: totiž vzpomínku na zhroucení bolševického režimu a návrat do rodiny západních demokratických států.

Dnes panuje mezi organizátory akcí k 17. listopadu a nezávislými iniciativami srozumění v tom, že tento svátek má být dnem oslav, nikoli demonstrací.

Otvírá se otázka, kdo má dnes co oslavovat a co má oslavovat.

Dnešní, konečné stádium polistopadového politického vývoje jsou tzv. Nové pořádky. Jejich hlavní protagonisté se jmenují Andrej Babiš, Miloš Zeman, Tomio Okamura a Vojtěch Filip.

My ostatní, co jsme se na tom vývoji tak či onak podíleli, nemáme co oslavovat. Naopak, měli bychom se společně stydět: jak jsme to mohli dopustit!

Stydět se je v české společnosti dosud nezvládnutá disciplina. A týká se taky těch, co k nástupu Nových pořádků a zhroucení demokracie přispívali tím, že je bagatelizovali nebo se na nich dokonce svými neuváženými aktivitami podíleli: včetně otevřené, byť třeba dočasné účasti v médiích a institucích Nových pořádků. Týká se to mnoha politiků, novinářů, lidí z různých nezávislých iniciativ, státních zástupců, policistů.

Náš klub navrhuje: uspořádejme 17. listopadu někde v Praze tiché smuteční korzo všech, kteří si jsou vědomi vážnosti situace, berou na sebe zodpovědnost za svůj podíl na ní a chystají se pracovat k odbourání Nových pořádků a k obnově polistopadové demokracie. Bez halasného skandování hesel, bez fanfár a transparentů. Jen se smutečními stuhami, jak se na pietu sluší. Měl by to být jakýsi tichý závazek.

Přidejte se k nám!

Připojit se můžete také svým podpisem ZDE.

25. září 2019

Výbor Klubu na obranu demokracie
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost

Členové KOD a bývalí účastníci Demokratické iniciativy:
Jan Bouchal, Petr Dušejovský, Martin Erben, Vladimír Fritsch, František Hodík, Petr Chowaniec, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský, Petr Lívanský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Hana Petrásková, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Václav Řeřábek, Kamil Skřivan, Aurelie Skřivanová, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Jan Tichý, Stanislav Toula, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Milan Zapletal, Jan Zima

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner