Kmenta: Zemanovi lékař řekl, že by mohl zemřít. Pak souhlasil s převozem do nemocnice

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Zprávy Pražského hradu o tom, že prezidentův zdravotní stav není vážný, vyvrací investigativní novinář Jaroslav Kmenta. Podle jeho informací dokonce mohla nastat situace, kdy by byl Miloš Zeman ohrožen na životě. Důvodem kritického stavu hlavy státu je břišní vodnatelnost, s níž Zeman bojuje.

„Prezident republiky měl problémy s břišní vodnatelností. Lékaři řešili, že ho budou muset zbavit nadměrného množství tělní tekutiny z oblasti břicha,“ řekl Kmenta, který se aktivitami a životem prezidenta dlouhodobě zabývá. „Miloš Zeman podle mých informací nechtěl do nemocnice. Avšak ošetřující lékař mu dal ultimativně najevo, že by to mohl být jeho konec. Teprve pak Zeman souhlasil,“ uvedl novinář.

Eric Drooker

Podle informací, které se Kmentovi podařilo získat, by se mohlo jednat o takzvaný ascites neboli tekutinu v dutině břišní. Ascites je často spojován s jaterním selháním nebo cirhózou jater. Právě tyto problémy měly být důvodem, proč musel být Zeman před časem hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici.

Zda se tato informace zakládá na pravdě a do jaké míry je stav prezidenta vážný, není možné ověřit z oficiálních zdrojů. Hrad buď neinformuje vůbec, nebo se jedná o vylhané příspěvky na twitteru Jiřího Ovčáčka. Na dotaz FORA 24 hradní mluvčí dodnes neodpověděl, ačkoliv ho redakce deníku kontaktovala již 21. září. Ani oslovený kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář se k tématu nevyjádřil.

Lékařům podle Kmenty komplikuje situaci neochota prezidenta podstupovat bolestivé zákroky nebo ty, kdy je použita jehla. „Při ascitu je však nutné použít jehlu, aby se tekutina z břicha vypustila. Zda to nakonec prezident podstoupil, nevím,“ řekl renomovaný novinář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]