Kmotr Zeman, šéf cestovky Hrad, miluje své přátele

(repro: ČT)

FOTO: repro: ČT

Zatímco neprověřený kancléř Mynář si dál řádí na Hradě se svolením svého páníčka, jako by se nic nedělo, expanze Zemanova ochranitelství vůči jeho věrným pokračuje. Pravda, někdy už máme problém poznat, kdo je pán a kdo je vazal.
Velký kmotr Miloš Zeman teď pokračuje v rozdávání statků svému mužstvu. (Jistě že není kmotr v mafiánském slova smyslu, kdepak, spíše v tom rodinném, pokud jde o láskyplný vztah ke kmotřencům.) Jeho poradce pro energetiku Martin Nejedlý dostal od ministerstva zahraničí na žádost Pražského hradu diplomatický pas. Na ten mají standardně nárok vedle zaměstnanců ministerstva zahraničí jen vybraní ústavní činitelé.
Hrad tvrdí, že Nejedlý doprovází jako člen vládní delegace prezidenta při zahraničních cestách, jenže na to diplomatický pas nepotřebuje. Doprovodu prezidenta nikdo víza neupírá.
Nejedlý už přitom s prezidentem cestuje, byl s ním u Putina (náš velvyslanec a ministr zahraničí tam chyběli, ruský ministr zahraničí nikoli, zvláštní protokol), pak se také svezl do Číny. Nezdá se, že by v zemích, které má pan Zeman rád, někdo činil Nejedlému problémy.

To nemá každý
Pikantní je, že, jak LN píší, diplomatický pas nemá ani šéf státní agentury CzechInvest, která usiluje o příliv zahraničních investic do Česka a má v cizině síť sedmi zastoupení. Nejedlý je zřejmě důležitější.
Martin Nejedlý je prvním místopředsedou Strany práv občanů, která kdysi nesla ještě přídomek Zemanovci. Po výprasku ve volbách se ono „Zemanovci“ odstřihlo.

Nejedlý je záhadná osoba, student vysokoškolského oboru učitelství-tělocvik od 90. let působil v Rusku, také obchodoval s automobily Opel mezi Německem a Ruskem. Ve své oblíbené moskevské restauraci se prý seznámil s lidmi z ropného gigantu Lukoil. V Rusku si také vzal svou první ženu, ale po přestěhování do Prahy jejich manželství skončilo.
V říjnu 2002 založil akciovou společnost ENE INVESTMENT, která má všechny vydané akcie listinné na majitele. (V takovém případě se těžko zjišťuje vlastnická struktura společnosti.) V roce 2007 se založil společnosti LUKOIL Aviation Czech, ve které působí jako jednatel. Ta dodává letecké palivo Českým aeroliniím a dalším společnostem na letištích v Praze-Ruzyni a Ostravě-Mošnově. Správa státních hmotných rezerv vymáhala po společnosti LUKOIL Aviation Czech smluvní pokutu ve výši 27 milionů Kč za nevrácený letecký petrolej, a když Lukoil Aviation Czech letos soud prohrála, vstoupila do likvidace.
Nejedlý o sobě nerad mluví, říká, že nebere žádný plat. Ve své funkci poradce nepotřebuje bezpečnostní prověrku.
Z Nejedlého životopisu známe jen některé body. Podrobný životopis nemá prý ani jeho strana SPO. Nevíme tak nic bližšího  o jeho aktivitách v Rusku. Když se po jeho životopisu pídila loni redakce České pozice, neodpovídal na dotazy ani Hrad, ani sám Nejedlý. Je snad na jeho životopisu něco divného, že není možné udělat tak banální věc a říci třeba, u jaké firmy v Rusku působil?

Eric Drooker

A teď má tedy navíc diplomatický pas. Je to od kmotra z Hradu hezký dárek. Jistě ho kmotřenec nějak dobře využije. Ve prospěch vlasti a národa, pochopitelně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]