Premiér Petr Fiala (ODS) s Andrejem Babišem (ANO). FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
REPORTÁŽ / Ve Fantově budově na hlavním nádraží v Praze zavládla radost. Piráti, kteří zde sledují sčítání voleb, si vytyčili za cíl zvítězit nad extrémistickým SPD. To se jim po sečtení všech hlasů podařilo. „Volte nás, volte nás, ať všem dobře zas,“ zpívají straníci slova „nejpředvolebnější písničky“ v hlavním sále budovy ze začátku minulého století. Za jeho zdmi se však hojně diskutuje o možném povolebním scénáři.
Karty jsou rozdány jasně. Vítězem voleb je hnutí ANO Andreje Babiše, druhá na pásce skončila koalice SPOLU, třetí Starostové a na čtvrtém místě se dmou pýchou právě Piráti. Radost ze zisku necelých osmi procent hlasů, což považují za úspěch, ale střídají debaty o černém scénáři. Rozpadne se po volební porážce koalice SPOLU? A s kým budou spolupracovat poslanci zvolení za ODS?
Koalice ODSÁNO vznikne, věří Piráti
„Já věřím, že vznikne koalice ODSÁNO,“ říká jeden ze straníků deníku FORUM 24 a připomíná odchod Pirátů z koaliční vlády na konci loňského roku. Právě tehdy přišel předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek se zkratkou ODSÁNO.
„Víme, že to celé bylo připravené už delší dobu. Už dva roky se tu hovoří o tom, že je třeba Piráty dostat pryč z vlády, protože se dívají ostatním koaličním stranám, zejména ODS, pod ruce. Jako záminka k tomu posloužila fabulace, asi třikrát nafouknuté věci týkající se stavebního řízení, kde pan ministr problémy řešil,“ uvedl tehdy na mimořádné tiskové konferenci šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.
O necelý týden Piráti oznámili odchod z vlády, poté co premiér Petr Fiala (ODS) odvolal tehdejšího šéfa strany z funkce ministra pro místní rozvoj. Jeho odvolání Fiala odůvodnil zpackanou digitalizací stavebního řízení.
„Nafouklo se to do neuvěřitelných rozměrů. Nejde o digitalizaci stavebního řízení, ale aby se uvolnila do budoucna cesta pro vytvoření koalice ODSÁNO,“ tvrdil tehdy Michálek, podle kterého byl k odvolání Bartoše Fiala donucen ministry Kupkou, Stanjurou, hejtmanem Kubou a poslancem Skopečkem (všichni ODS).
„Podle našich kuloárních informací k tomu bylo jednání, kde pan premiér nebyl v úplně komfortní situaci, že na něj ministři Kupka, Stanjura, hejtman Kuba a poslanec Skopeček tlačili, že pokud nevyhodí Piráty, tak půjde z vlády on,“ prohlásil tehdy ostře Michálek. Fiala jeho „kuloární informace“ odmítl.
Jihočeský kraj a nefialovské křídlo strany
Nyní volební štáb na hlavním nádraží v Praze ve stejném duchu varuje před tím, že k určité spolupráci mezi vítězem voleb a částí ODS může dojít. „Oni se tím netají, část poslanců, kteří jsou mimo křídlo Petra Fialy, typicky Jihočeský kraj, i trochu Marek Benda, si s tím různě pohrávají nebo by k tomu třeba i inklinovali,“ popisuje pro deník FORUM 24 Michálek, který ve sněmovních volbách kandidoval na posledním místě pražské kandidátky.
Zkratka ODSÁNO neboli spojení ODS a hnutí ANO se v on-line slovníku Čeština 2.0 objevila už na konci roku 2022. Vznikla spojením názvů obou stran a má narážet na minulost a společné znaky obou uskupení. Má jít zejména o vysávání finančních zdrojů, kartelizaci a klientelismus.
Já se toho ani tak neobávám, ale myslím si, že je to nejreálnější scénář.
Na sociálních sítích se zkratka chytila, používají ji i někteří komentátoři. Často se spojení ANO a ODS srovnává s opoziční smlouvou, jejíž podpis mezi ODS a ČSSD v letech 1998 až 2002 umožnil vznik menšinové vlády Miloše Zemana. Díky tomu tato možnost stále visí ve vzduchu. A někteří před ní varují dlouhodobě, dávno předtím, než Michálek přišel s líbivou zkratkou.
Premiér Fiala to však dlouhodobě odmítá. Už v roce 2016 v Otázkách Václava Moravce tvrdil, že si neumí představit, že by jeho strana po parlamentních volbách v roce 2017 vstoupila do koaliční vlády s hnutím ANO. Po osmi letech opakoval stejná slova i v předvolebních debatách před letošními volbami.
Během sčítání volebních výsledků se k této možnosti vyjádřil i bývalý předseda vlády za ODS Petr Nečas. „Nevidím to na přímou ani nepřímou podporu budoucí vládě ze strany ODS, potažmo koalice SPOLU,“ řekl Nečas pro Seznam Zprávy. Případnou podporu koalice SPOLU vládě hnutí ANO podle něj neovlivní, zda bude v čele vlády Andrej Babiš, či Karel Havlíček.
Piráti, se kterými deník FORUM 24 mluvil, však předpokládají, že koalice SPOLU se po volbách rozpadne na jednotlivé strany, Fiala se neudrží ve vedení občanské demokracie a nové vedení bude mít rozvázané ruce pro spolupráci s dlouholetým úhlavním nepřítelem. Obzvlášť pokud se do vedení strany dostane křídlo smířlivé k hnutí ANO.
„Já se toho ani tak neobávám, ale myslím si, že je to nejreálnější scénář,“ vysvětluje pro deník FORUM 24 jednička v Karlovarském kraji Vladimír Votápek. „Když to dají dohromady s Motoristy a částí ODS, tak budou mít velmi pohodlnou většinu. Kmotři, kteří z pozadí financují jak Motoristy, tak ODS, budou naprosto spokojeni,“ dodává.
Skončí v opozici, stejně slaví
Samotná ODS bude mít v nové sněmovně 26 zástupců. Koalice mezi hnutím ANO a Motoristy by k většině potřebovala podporu sedmi poslanců z dalších stran. Podle Pirátů se právě těchto sedm hlasů může najít v ODS.
Radost Pirátů nad úspěchem ve volbách však převládá nad černými myšlenkami o budoucnosti země. U baru se stojí dlouhá fronta, Fantovou budovou na hlavním nádraží v Praze se line hudba a předseda strany Zdeněk Hřib na pódiu během tiskové konference křepčí nad tím, kolik mandátů Piráti získali, ačkoliv strana míří do opozice.
„Děkuji všem voličům a voličkám, díky nim máme silný poslanecký klub. Porazili jsme SPD, což byl cíl, který jsme si stanovili v horké fázi kampaně. Příjemným bonusem je to, že Stačilo! dojelo na konečnou,“ říká na tiskové konferenci Hřib, zatímco straníci pod ním skandují jeho jméno.
Naplno přiznat, že strana zamíří do opozice, odmítá, všem v sále je to však jasné, taková je povolební realita. Piráti nechtějí vést žádné jednání a chtějí se také držet povolební strategie, tedy že nebudou spolupracovat s hnutím ANO, hnutím SPD ani se stranou Motoristé sobě.
„Výsledek voleb není šťastnou zprávou pro naši zemi,“ přiznává. Piráti podle něj budou „hrází proti extrémismu“. „Budeme bojovat za veřejnoprávní média a dodržování svobod, které máme“. Během končícího volebního období podle něj strana ukázala, že umí být tvrdou, ale zároveň konstruktivní opozicí. V tom chce Hřib pokračovat a bránit příklonu k Rusku, což podle něj hrozí v případě spolupráce mezi hnutím ANO a SPD.