Kniha Doba (po)COVIDová: zaměřeno na střední třídu sleduje různé aspekty turbulentní doby

Doba (po)covidová (archiv)

Doba (po)covidová | FOTO: archiv

Think-tank TOPAZ vydává knihu plnou úvah předních českých vědců, ekonomů a novinářů, kteří si pokládají jednu zásadní otázku: Co by měly dělat středopravé strany pro střední třídu? Kniha Doba (po)COVIDová: zaměřeno na střední třídu sleduje různé aspekty této turbulentní doby a jejich dopad na českou a evropskou společnost s důrazem na střední třídu.

Stabilita a prosperita západních liberálních demokracií závisí na stabilitě a prosperitě střední třídy. Doba v karanténě a celková situace ohledně epidemie koronaviru zasáhla právě střední třídu mimořádným způsobem. Díky této situaci lze spatřit, co je potřeba změnit, aby se střední třídě dařilo lépe. 

„Nakládat na bedra střední třídy více, než je schopna unést, je však od státu krátkozraké. Česko by mohlo přijít nejen o kvalifikovanou pracovní sílu, ale především o šanci posunout se z ekonomiky výrazně závislé na průmyslu a exportu do postavení země, jejíž hospodářství stojí na činnostech s vyšší přidanou hodnotou,“ říká Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady v nové publikaci Doba (po)COVIDová: zaměřeno na střední třídu. 

Sbírka prací významných českých autorů ukazuje rizika i příležitosti a navrhuje doporučení pro středopravé strany. Právě středopravé strany zastupují nejčastěji zájmy střední třídy, která je v této koronavirové krizi nejvíce ohrožena. 

Ohrožení se ale týká i středopravých (a samozřejmě i středolevých) stran, pokud nepřijdou s jasnými programovými cíli a nenabídnou čestné vedení způsobilé spolupráce a solidarity. Jinak čelíme nebezpečí další destabilizace politické scény a případně rozmělnění liberální demokracie.

Ekonomická nestabilita a ohrožení postavení střední třídy může velmi rychle vést k politické nestabilitě a překreslení politické mapy. Z toho důvodu poprosil TOPAZ odborníky o doporučení pro středopravé strany. Do nové publikace přispěli Michael Žantovský, Luděk Niedermayer, Jiří Pehe, Zdeněk Tůma, Eva Zamrazilová a další.

Kniha vyšla s podporou nadace Hanns-Seidel-Stiftung a Wilfried Martens Centre for European Studies a lze ji zdarma získat po zadání e-mailu zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]