Kniha V zemi babišismu a buranokracie Bohumila Doležala je stále aktuální

Kniha V zemi babišismu a buranokracie (F24)

Kniha V zemi babišismu a buranokracie | FOTO: F24

Spolek Free Czech Media vydal spolu s deníkem FORUM 24 knihu Bohumila Doležala s názvem V zemi babišismu a buranokracie. Zájemci si ji mohou objednávat ZDE, k dostání je také e-kniha

V zemi babišismu a buranokracie je druhou publikací z edice vydávané spolkem Free Czech Media. Tou první byl titul Obrana před Babišem, rozhovor s Pavlem Šafrem o médiích, politice a společnosti po roce 1990 až dodnes. Bonusová kapitola nese název Jak z toho ven. Nyní je v prodeji rozšířené vydání (ZDE), e-kniha i audiokniha.

Kniha V zemi babišismu a buranokracie Bohumila Doležala mapuje sedmileté období nevídaného úpadku české politiky a zejména důsledky prezidentství Miloše Zemana a ovládnutí politické scény miliardářem Andrejem Babišem. Autor se ovšem kriticky věnuje i dalším aktérům českého politického života a ukazuje na hluboké příčiny současné krize. Kniha má proto podtitul „Rozvrat české demokratické politiky v letech 2013–2020“.

Texty jsou rozděleny do devíti oddílů a Doležal se v nich věnuje jak změnám, které nastaly po pádu vlády Petra Nečase, tak také silám, které se na instalaci těchto „Nových pořádků“ podílely, a lidem, kteří celkovou destrukci demokratických poměrů umožnili svým lavírováním a mlčením.

Autor v několika textech také rozvíjí problém odkazu Václava Havla a jeho „nepolitické politiky“. Dalšími tématy jsou prezidentské volby v roce 2018, politika opozičních stran, demonstrace proti vládě Andreje Babiše a působení spolku Milion chvilek pro demokracii. Nakonec také vládní politika a společenská atmosféra během koronavirové epidemie a jejich dopady na úroveň svobody v České republice. V poslední části (Nekrology) Bohumil Doležal vzpomíná na někdejšího šéfredaktora časopisu Tvář Jana Nedvěda a na filosofa Ladislav Hejdánka. A nakonec „nekrolog za město“ věnovaný výročí náletu na Drážďany v únoru 1945.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články